טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

בורגרפיורדור אייסטרי – Borgarfjörður Eystri

בורגרפיורדור אייסטרי (Borgarfjörður Eystri) הוא פיורד במזרח איסלנד. האזור הינו חלק מעיריית Borgarfjarðarhreppur. האזור דל באוכלוסיה בשל היותו אחד האזורים המבודדים ביותר באיסלנד המרוחקים ביותר מעיר הבירה רייקיאוויק. כיום חיים באזור בסביבות 130 תושבים. היישוב העיקרי באזור הוא הכפר Bakkagerði. מקורות הפרנסה העיקריים של תושבי אזור הם תיירות, חקלאות, גידול כבשים, וענף הדייג. אזור בורגרפיורדור-אייסטרי הוא אבן שואבת לתיירים מקומיים וזרים אודות נוף טבעי מרהיב, מסלולי הליכה מהיפים באיסלנד ומושבות פאפינים גדולות המקננות באזור בתקופת הקיץ.

בורגרפיורדור אייסטרי
הנמל בבורגפיורדור אייסטרי ונקודת התצפית על ציפורי הפאפין

רכס Dyrfjöll וטרק “סלעי הענק”

אזור Borgarfjörður Eystri נמצא כ-70 ק”מ מהעיירה אגילסטדיר (Egilsstaðir). אזור זה ידוע ביופי הטבעי המיוחד שבו ומפורסם בכמה ממסלולי ההליכה היפים באיסלנד. בדרככם למקום שימו לב לרכס המרשים של Dyrfjöll ולמרווח היוצא דופן הנפער בין ההרים. המסלול למקום מסומן היטב ונקרא Stórurð (“סלעי הענק”) – מומלץ על שלל צבעיו הבוהקים ונופיו עוצרי הנשימה.

רכס דירפיוטל
פסגתו המשוננת של רכס דירפיוטל Dyrfjöll

יש עוד שבילים רבים בהם ניתן לטייל באזור המפרצון הנידח של Borgarfjörður Eystri. אחד ממסלולי ההליכה המפורסמים הוא “Víknaslóðir” המוביל לאורך פיורדים מבודדים ומפרצונים. המסלולים המסומנים אורכם בין שעה הליכה ליום שלם, כולם מסומנים בצורה נוחה וברורה. למבקרים במקום ברכב 4X4 ניתן לנסוע על דרך F946 לעבר הפיורד הנידח לודמונדארפיורדור (Loðmundarfjörður). לטיול זה דרוש יום שלם.

בורגרפיורדור אייסטרי
מוקש ימי שנאסף מקרבת החוף של הכפר

בית הדשא Lindarbakki

בית דשא קטן וציורי שנראה כמו נלקח מאגדות. קשה לפספס את הצריף האדום יחד עם החצר והפסלים הנמצא במרכז הכפר. רוב האיסלנדים חיו בבתי דשא עוד במאה ה-19, בתי הדשא האחרונים ננטשו בשנות ה-60 של המאה ה-20. בית הדשא Lindarbakki הוא אחד היחידים שעדיין מיושב. הבית נמצא בבעלות אישה איסלנדית המתגוררת באזור רייקיאוויק אך בתקופת הקיץ עוברת לבית הדשא בבעלותה וזה הופך אותו לבית הדשא המיושב האחרון שנותר באיסלנד.

בית הדשא Lindarbakki

קיר הפאפינים – ציור קיר

במרכז העיירה על חזית אחד מקירות הבניינים נמצא ציור קיר מפורסם של תוכי ים (Puffins) אחד הסמלים של הכפר והציפור הלאומית של איסלנד.

ציור קיר בבורגרפיורדור אייסטרי

עוד סיבה טובה לבקר במקום אם אתם נמנים על אוהבי עבודותיו של Jóhannes Kjarval, צייר הנופים המפורסם של איסלנד שגדל במקום.

על פי הפולקלור האיסלנדי, Borgarfjörður Eystri הוא ממלכתם האצילה של השדונים (Elves) ושל מלכתם – מלכת השדונים בכבודה ובעצמה הגרה בצוק מלכותי הנקרא Álfaborg ‘סלע השדונים’. הסלע הגדול נראה בבירור מאחורי הכנסייה.

מפת בורגרפיורדור אייסטרי

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.