טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

קניון סטודלאגיל – Stuðlagil

קניון סטודלאגיל (Stuðlagil) הנחבא מסתיר את אחת מתצוגות עמודי הבזלת המרשימות באיסלנד. הקניון נמצא בעמק Jökuldalur (“העמק הקרחוני”) במזרח איסלנד כאשר הישוב הקרוב ביותר הוא העיירה אגילסטדיר (Egilsstaðir). הקניון שנחשף בשנים האחרונות מושך אליו יותר מטיילים שמוכנים לסטות מן הדרך הראשית ולצעוד את קטע ההליכה עד לפלא טבעי זה.

קניון סטודלאגיל Stuðlagil

פנינת טבע חבויה

קניון סטודלאגיל מפורסם במיוחד בשל המראה היחודי של קיר משושי הבזלת הסוגר על הערוץ משתי גדות הנהר. המיקום המבודד של הקניון הפך את המקום לאחת הפנינות הנסתרות של איסלנד.יתרה מכך, זרימתו החזקה של הנהר במרוצת השנים הפרידה בין שני ערוצי הנחל וההגעה למקום היתה כמעט בלתי אפשרית. רק לאחר שהוקם סכר במעלה הנהר, מקור המים הקרחוני הוסר ונהר Jökla, הצטמק באופן משמעותי. כתוצאה מכך, מפלס המים ירד, עוצמת הזרם נחלשה וזרם המים השתנה. הוא נהפך לנהר קטן בהרבה ששינה את הנוף והאזור הסובב אותו מן הסכר אל החוף. אחד המקומות שהשתנה בצורה קיצונית היה קניון סטודלאגיל. חלקו התחתון של הקניון חשף את עמודי הבזלת המדהימים. במקום נהר גדול ועוצמתי שחרץ את דרכו במורד הנהר, יש כעת נהר חלש שמלטף את צוקי הבזלת ונראה כמו קתדרלה טבעית.

הוראות הגעה לקניון

כאשר נוסעים על כביש 1, פונים דרומה על כביש 923 ליד חוות Skjöldólfsstaðir. ממשיכים עוד 14 ק”מ עד לחוות Klaustursel, שם נמצא מגרש חניה וגשר הליכה שחוצה את נהר יוקלה (Jökula). חציית הגשר הצר אסורה בנסיעה עם רכב. יש לחצות את הגשר רגלית אל הגדה המזרחית, ומשם לצעוד עוד ארבעה קילומטר עד שמגיעים לקניון סטודלאגיל (Stuðlagil), הממוקם ליד חוות Grund.

מפת קניון סטודלאגיל

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.