טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

האי פלאטיי – Flatey

אם תתפשו את המעבורת בלדור (Baldur) מ-Brjánslækur שבפיורדים המערביים, האי פלאטיי (Flatey) יהיה התחנה הראשונה שלכם בדרככם לחצי האי סנייפלסנס (Snæfellsnes). (אתם יכולים להשאר על המעבורת ולהמשיך איתה אם אתם לא רוצים לסייר באי).

במפרץ בריידפיורדור (Breiðafjörður) יש כמעט 3000 איים, איונים ושוניות, אך פלאטיי הוא היחיד המאוכלס, ורק קומץ תושבים שוהה עליו במשך כל השנה. הוא שימש כמרכז הסחר והדייג של Breiðafjörður במשך רוב ימיה של איסלנד עד המאה ה-20, בתים חנויות ומחסנים ישנים באי משקפים את השגשוג והשפע שהיו מנת חלקו של המקום בתחילת המאה ה-20, והבתים הבהירים והצבעוניים של היום עדיין נושאים את אותה תחושה של אופטימיות. במאה ה-16 ‘ברית ערי ההנזה’ שבגרמניה החזיקה פה תחנת מסחר. הסוחר האיסלנדי הראשון קיבל רשיון זמני בשנת 1589, וכשיקוף לשגשוגו של האי Flatey קיבל את זכיונו כעיר בשנת 1777, תשע שנים לפני רייקיאוויק. Flateyjarbok ‘הספר של פלאטיי’, אחד מכתבי היד של הסאגות היותר חשובים ויותר מרשימים של איסלנד, נשמר בימי הביניים על האי פלאטיי. עותק שלו מוצג בספריית האי שמאחורי הכנסיה. ספריה זו העתיקה באיסלנד, נבנתה בימי הזוהר של האי בשנת 1864, והיא ללא ספק בין הספריות הקטנות והמתוקות שראיתם מימיכם.

האי פלאטיי

אבל האטרקציות העיקריות בפלאטיי הן הציפורים והנופים. למרות שמו (פרושו ‘אי שטוח’) האי נוצר כאשר קלדרה של הר געש תת קרחוני התמוטטה, כך שיש כאן כמה עמודי בזלת מעניינים שהם מקום קינון פופולרי לציפורים, ומקום צילום פופולרי למבקרים. ההפלגה במעבורת Baldur מ- Brjánslækur ל Flatey לוקחת כשעה, הפלגה בכיוון ההפוך מסטיקיסהולמור (Stykkishólmur) לוקחת 90 דקות. זכרו שלמכוניות יש להזמין מקום מראש.

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.