טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

סטיקיסהולמור – Stykkishólmur

סטיקיסהולמור (Stykkishólmur) או בקיצור ‘סטיקי’, היא עיירת דיג יפה בחלק הצפון מזרחי של חצי האי סנייפלסנס. בעיירה חיים 1,240 תושבים והיא מרכז השירותים והמסחר של חצי האי סנייפלסנס. רוב תושבי סטיקיסהולמור מתפרנסים מדיג ותיירות ומנמל העיירה פועל קו מעבורת החוצה את מפרץ בריידפיורדור (Breiðafjörður) אל הפיורדים המערבים עם עצירה באי הקטן פלאטיי (Flatey).

סטיקיסהולמור

סטיקיסהולמור ידועה כנמל הראשי שממנו ניתן להפליג אל האיים הרבים שבמפרץ בריידאפיורדור (Breiðafjörður), אשר ידוע ביופיו ובמגוון חיות הבר שבו. העיירה הוקמה בשנת 1550 כאשר המתיישבים הראשונים ניצלו את מיקומו הנוח של הנמל. כיום, המעסיק הגדול ביותר של סטיקיסהולמור אחרי ענף הדיג הוא בית חולים שמנוהל ע”י נזירות.

האי Súgandisey

צמוד לנמל סטיקיסהולמור ניצב אי בזלתי קטן בשם Súgandisey. האי משמש כמעין מגן רוח טבעי על העיירה מפני רוחות צפוניות. האי Súgandisey מחובר מלאכותית ליבשה דרך מזרח הנמל ומאפשר גישה להולכי רגל ומכוניות. למרגלות האי יש מגרש חנייה. גרם מדרגות מוביל לראש האי שם מצוי מגדלור ונוף עוצר נשימה של העיירה מצד אחד ומפרץ בריידאפיורדור על עשרות האיים הקטנים הפזורים בו. המגדלור של סטיקישולמור הובא לכאן מגרואוטה (Grótta) בעיירה Seltjarnarnes אחת מהעיירות הלווין של רייקיאוויק.


תצפית פנורמית על סטיקיסהולמור מהאי Súgandisey

אתרים מעניינים בסביבה

בכניסה לעיירה נמצא גבעת הלגהפטל (Helgafell) פירושו ‘ההר הקדוש’, זהו מקום הקבורתה של גודרון אוסויפור (Gudrun Ósvífur) גיבורה מפורסמת בהיסטוריה האיסלנדית. גבעת עמודי בזלת שנחשבה כקדושה בעיני המתיישבים הראשונים. המקום מופיע בהבלטה במספר סאגות איסלנדיות. הטיפוס לפסגה תלול אך אורך 15 דקות קצרות ומתגמל אתכם בנוף מקסים וכגם, האגדות מספרות, בשלוש משאלות.

מתוך העיירה ניתן להבחין בצריח הלבן של הכנסייה של סטיקיסהולמור. המבנה בולט על רקע העיירה ונראה כמעט מכל פינה. הנוף מרחבת הכנסייה לעבר המפרץ וההרים, מרהיב. כנסייה זו היא בעלת עיצוב ארכיטקטוני מודרני מעניין.

הכנסייה של שטיקיסהולמור
הכנסייה של שטיקיסהולמור

ספריית המים, הוא מוזיאון קטן ויפה המוקדש לכל נושא המים והים (Vatnsafn). הספרייה משכנת אוסף יוצא דופן ומרתק של מים, שחולצו מ-24 קרחונים מרחבי איסלנד. המים מאוחסנים שקופים וללא תנועה בקונסטלציה של עמודי זכוכית מרצפה ועד תקרה אשר משקפת ושוברת את קרני האור הבא מבחוץ, ומאירות את החלל הפנימי שמחשיך. מבנה הספרייה נמצא על ראש גבעה קטנה אל מול הנמל וצורתו המיוחדת של המבנה היא פרי עבודתו של האמן האמריקאי רוני הורן (Roni Horn).

מוזיאון הכרישים נמצא בחוות (Bjarnarhöfn) נמצא בין סטיקיסהולמור לעיירה גרונדרפיורדור (Grundarfjörður). החווה מייצרת ומוכרת את הדליקטס היעיל ביותר לחיזוק כח הגברא: בשר כריש מורקב הקרוי (Hákal). במוזיאון הכרישים תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של האזור, לראת סירות דייג כרישים ישנות, ולקבל טעימה מופלאה של איסלנד בדמותו של הכריש הגרינלנדי שמבשרו נעשה המעדן.

המגדלור של סטיקישהולמור
המגדלור של סטיקיסהולמור משקיף על האיים במפרץ

מוזיאון הר הגעש (Eldfjallasafn) הוא מוזיאון שנפתח בשנת 2009 בסטיקיסהולמור ומציג עבודות אומנות חדשות וישנות המציגות התפרצויות הרי געש מרחבי העולם ובנוסף חפצי אומנות הקשורים לנושא הוולקניזם.

בסטיקיסהולמור נמצאת בריכת השחייה בטובה ביותר בסנייפלסנס. במתחם שתי בריכות, אחת מקורה ומתאימה במיוחד לילדים קטנים והשנייה חצי אולמפית פתוחה. בנוסף יש במקום מגלשת מים ושלושה ג’אקוזים.

חברת סיטורס (Seatours) מציעה מגוון טיולים בספינה מנמל סטיקיסהולמור וכן הפלגה קבועה לאי הקטן פלטיי (Flatey) הנמצא בלב מפרץ בריידפיורדור.

האי פלטיי (Flatey)

האי פלטיי פירושו “האי השטוח”. הבתים, החנויות והכנסייה במקום משקפים את הפיתוח והאופטימיות של תחילת המאה ה-19. בשנים קודמות האי היה מרכז דיג חשוב בלב המפרץ ותחנה בה עגנו סירות רבות. רישיון המסחר הזמני הראשון באיסלנד התקבל בשנת 1589 ובשנת 1777 קיבל פלטיי מעמד של עיר. בספרייה של האי מוצג עותק של הסאגה “הספר של פלטיי”. אחד מכתבי היד החשובים ביותר בהיסטוריה האיסלנדית. שיט לאי פלאטיי זמין מנמל סטיקיסהולמור.

נמל סטיקיסהולמור
האי Súgandisey על רקע הנמל

מפת סטיקיסהולמור

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.