טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

גרונדרפיורדור – Grundarfjörður

גרונדרפיורדור (Grundarfjörður) היא עיירה יפה ומוקפת הרים, בחלק הצפוני של חצי האי סנייפלסנס, אוכלוסייתה מונה כ-900 תושבים (נכון ל 2015). במאות האחרונות גרונדרפיורדור מילאה תפקיד מרכזי בענף הדיג של איסלנד, בשל מיקומה במרכז חצי האי סנייפלסנס ותנאי העגינה הטבעיים הטובים. הנמל של גרונדפיורדור מארח לעגינה לא רק סירות דיג, אלא גם ספינות תיירים ענקיות, שמדי קיץ עוגנות בו והמפליגים בהן יורדים מהסיפון על מנת לחוות את הנופים היפים גם מהצד של היבשה.

גרונדרפיורדור

תחת הכתר הדני

עד המאה ה-18 תעשיית הדיג בגרונדרפיורדור היתה בשליטה דנית, אך מאז 1786 כאשר מלך דנמרק ביטל את הגבלות המסחר והכלכלה על איסלנד, הוקם בה מפעל הדיג הראשון בבעלות זרה. היו אלה יורדי-ים צרפתים שהגיעו לגרונדרפיורדור בסביבות 1800, התיישבו במקום והקימו בית חולים וכנסייה. בזכות ההצלחה של ענף הדיג, תושבי המקום התעשרו וחיו חיי רווחה. תזכורת לימים אלו, ניתן לקבל לפי הבתים המעוצבים וגדולי המידות שעומדים על תילם עד היום ברחובות העיירה. למרות שהכלכלה של גרונדרפיורדור מבוססת על מסורת רבת שנים של דיג, ישנה גם פעילות פנאי עניפה בדמות; פסטיבלים שנתיים, בתי הארחה ושבילי הליכה רבים לחובבי הנוף והטבע.

גרונדרפיורדור והר קירקיופטל
גרונדרפיורדור והר קירקיופטל ברקע

הר קירקיופל Kirkjufell

הוא האתר הבולט ביותר בעיירה היפה גרונדרפיורדור ונחשב להר המצולם ביותר באיסלנד. מיקומו המבודד היוצא אל הים הופך אותו לנקודת עניין החשובה ביותר באזור. הר קירקיופל האייקוני מוקף בחופים, יש שביל הליכה נחמד סביבו.

הר קירקיופטל - הר הכנסייה

מפל גרונדרפוס (Grundarfoss)

מפל גרונדרפוס (Grundarfoss) נופל מגובה 70 מטר לנהר Grundará. כדי להגיע למפל עוברים את העיירה גרונדרפיורדור (Grundarfjörður) לכיוון סטיקיסהולמור. כשמגיעים לחוות Kverná על כביש 54 ופונים ימינה לעבר המפל. שם תצטרכו לפתוח ולסגור שער ולנסוע למרחק קצר מאוד על דרך עפר. השאירו את הרכב ליד השער הסגור וצעדו לעבר המפל.

מפל גרונדרפוס
צילום: Víctor Bautista

שדה הלבה Berserkjahraun

שדה לבה גדול ויפה במיוחד הנמצא מזרחית לעיירה. שביל עפר המתאים לכל סוגי הרכבים חוצה את שדה הלבה בסיבוב מעגלי. למידע נוסף לחיצה כאן.

שיט צפייה בלוויתנים, דולפינים ועופות ים – מיקומה של גרונדרפיורדור במפרץ עשיר בדגים מושך לקרבת חופיה עופות ים ויונקים ימיים והפלגות צפייה בלוויתנים יוצאות מהנמל של גרונדרפיורדור במשך כל ימות השנה. בחורף השיט הוא בדגש על לוויתנים מסוג קטלן (Orca), שחצי האי סנייפלסנס נחשב לאזור הטוב ביותר לצפות בהם וכן בדולפינים ששוהים באזור בכל חודשי השנה. בעונת הקיץ השיט כולל צפייה בעופות ים כמו תוכי-הים הצבעוניים (פאפינים), דיג בחכה בלב ים וכמובן צפייה בלוויתנים מסוגים שונים שנודדים לחופי איסלנד בעונה זו.

תרבות אומנות ומוזיאונים

מרכז הסאגה The Saga Center Grundarfjörður – מדובר במתחם אחד שכולל מרכז מידע לתיירים, בית קפה ושתי תערוכות קטנות; האחת מציגה צילומים מימי עבר בגרונדרפיורדור והשניה מציגה תערוכה של פריטים שונים שהיו בשימוש בתחילת המאה ה20 ושומרו, כמו סירות, כלי דיג, ציוד חקלאי וצעצועים. במרכז המידע ישנן מפות דרכים ומפות טופוגרפיות למסלולי הליכה, חיבור לאינטרנט, תחזית מזג אוויר עדכנית ומידע לגבי אירועים המתקיימים באזור. כתובת: Grundargata 35,Grundarfjörður

מוזיאון הכרישים – Bjarnarhöfn Shark Museum – כ-15 ק”מ מזרחית לגרונדרפיורדור בחווה שנקראת בייארנרהופן (Bjarnarhöfn), נמצא מוזיאון קטן זה המוקדש לכריש מזן “ישנונן גרינלנדי”, שסביבת מחייתו באוקינוס הארקטי והוא מן מהכרישים הגדולים והרעילים ביותר בעולם. במוזיאון אפשר ללמוד על הכריש והתנהגותו עובדות מעניינות ובנוסף לטעום מבשרו שמעובד במקום בשיטה מסורתית, בה הבשר מותסס במשך חודשים כדי להפטר מהרעל. באיסלנד המאכל העשוי מבשר הכריש נקרא האוקאט (Hákarl), נחשב למעדן ומוגש בליווי שתיית שנאפס מקומי. מי שלא איסלנדי יצטרך להיות אמיץ בכדי לטעום את המאכל וביקור במוזיאון הוא הזדמנות נפלאה למבחן אומץ שכזה. החווה נמצאת בין סטיקיסהולמור (Stykkishólmur) לגרונדרפיורדור. לאתר המוזיאון >> www.bjarnarhofn.is.

מוזיאון הכרישים

פסטיבל “הזמנים הטובים” Á góðri stund – אירוע זה נערך בגרונדרפיורדור מדי שנה בסוף השבוע האחרון של חודש יולי. בימי הפסטיבל מוצעים לקהל הרחב מגוון אטרקציות כגון; שחזור תקופת הויקינגים, תערוכות אומנות, מופעי מוסיקה ופעילויות לילדים. האווירה החגיגית מורגשת בכל פינה בעיירה מכיוון שכל אחד מן הרחובות מקושט בצבע אחד שנבחר מבעוד מועד ומי שיהלך בין הרחובות יוכל להנות מהקישוטים של “הרחוב האדום” או “הרחוב הכחול” וכו’.

פסטיבל סרטים בין לאומי “הגל הצפוני” – The Northern Wave International Film Festival – מתקיים בגורנדרפיורדור ברציפות מאז 2008 בעונת הסתיו ומושך אליו חובבי קולנוע רבים. פסטיבל זה חרט על דגלו לתת במה לסגנון סרטים אומנותי – עצמאי, בהם הבמאים נותנים לעצמם את החופש היצירתי להביא את האמת שלהם ללא תלות בכך שהסרטים יהיו בידור המוני שובר קופות. מלבד הקרנה של מבחר סרטים בקטגוריות שונות, הפסטיבל כולל גם הופעות מוסיקליות וסדנאות אומן. כאתנחתא קולינרית, נערכת תחרות “מרק הדגים הטעים ביותר”. ובשלנים חובבים מוזמנים לקחת חלק בתחרות, כאשר צוות השופטים מורכב משפים איסלנדים ומאורחי הפסטיבל שטועמים מהמנות. לאתר הפסטיבל – לחיצה כאן.

מפת גרונדרפיורדור

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.