טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

שדה לבה Berserkjahraun

ברזרקרהון (Berserkjahraun) הוא שמו של שדה לבה. המקום הוכרז כאתר מורשת לאומי איסלנדי. פירושו השם באיסלנדית “לבת לוחמי-פרא” (ברזרקי – “לוחמי-פרא”, רהון – “לבה”.)

שדה הלבה ברזרקרהון הוא מרחב עצום של שדות לבה המשתרעים ממזרח לעיירה גרונדרפיורדור. מקור הלבה הוא מהתפרצויות געשיות שהתרחשו לסרוגין בין 2000 לפנה”ס לשנת 1000 לפנה”ס, מארבעה הרי געש שונים המצויים באזור. בכל אחת מההתפרצויות, לבה רותחת זרמה מהלועות הגעשיים ובהדרגה התקררה, נקרשה והתמצקה לכדי שדות לבה המכוסים בטחב ארקטי רך. צורת הנוף של הלבה הקרושה תלויה בקצב ההתקררות שלה וגורמים נוספים, כמו למשל הרכבה הכימי. לכן חלק ממשטחי הלבה הם מישוריים ונוחים להליכה וחלקם עשויים מגיבובי סלעים המזדקרים בגבהים וזוויות שונות שהופכים את ההליכה ביניהם למשימה שהיא כמעט בלתי אפשרית.

סאגה איסלנדית בשדה לבה

אתרים הנמצאים ב Berserkjahraun מתועדים באחת מן הסאגות האיסלנדיות. הסאגה שנכתבה על האזור היא ה “סאגה של אירביגייה” (Eyrbyggja saga) , ובה מסופר על דמויות מחצי האי סנייפלסנס מימי המתיישבים הראשונים מ-1000 לספירה. באחד הפרקים מסופר על חוואי בשם סטיר שהביא לחווה שלו שני לוחמי-פרא נורדים עם שכרון קרב (Berserk), אחד מהם התאהב בבתו של סטיר ובקש להנשא לה. סטיר שלא רצה לתת את בתו ללוחם-פרא, חשש מהתפרצויות הזעם העלולות לבוא אם יסרב ולכן אמר שאם הם יסללו שביל רכיבה שיחצה את שדה הלבה הוא יעתר לבקשת הנישואים. סטיר חשב שסלילת שביל כזה היא משימה בלתי אפשרית, אך להפתעתו הלוחמי-פרא סיימו את המשימה במהירות מפתיעה והלוחם-פרא ציפה לאישור הנישואים. סטיר המאוכזב בנה ללוחמי-הפרא סאונה בתוך שדה הלבה ושכנע אותם להכנס לתוכה. כאשר הם היו מותשים מהאדים החמים וחלשים מכדי להשיב מלחמה, הרג סטיר את שניהם. ואכן עד עצם היום הזה, קיים שביל רכיבה החוצה את הלבה ובתחומו גל אבנים שתחתיו נמצאו שני שלדים במימדים גדולים.

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.