צוקי גרדוברג – Gerðuberg

צוקי גרדוברג (Gerðuberg) הוא מצוק עשוי דולוריט. משושי סלע סימטריים בחצי האי סנייפלסנס, מערב איסלנד.

מצוק גרדוברג

כיצד נוצרו הצוקים?

צוקי גרדוברג נוצרו כאשר מאגמה זורמת התקררה על ידי הים והתקשתה בצורת מאות עמודי בזלת בגודל זהה בגובה של עד 14 מטר. אורך המצוק הוא בסביבות חצי קילומטר והוא נראה אף מהכביש הראשי כמו קיר מסיבי של חומת מבצר. בשל צורתו הסימטרית הייחודית של המצוק מי שצופה במצוק מרחוק יכול לטעות ולחשוב שמדובר בקיר מלאכותי מעשה ידי אדם. למרות גודלו של המצוק, אפשר בקלות לפספס אותו תוך כדי נסיעה על הכביש. חלק מעמודי הבזלת ניתקו מהקיר הראשי וכעת רוכנים קדימה כאילו עומדים להתמוטט, מה שמעניק למקום מראה דרמטי מיוחד.

טיול בצוק גרדוברג ואטרקציות נוספות בחצי האי סנייפלסנס בטיול נהיגה עצמית באיסלנד.

צוקי גרדוברג
חלק מעמודי הבזלת התנתקו מהקיר הראשי ורוכנים קדימה

צורות דומות של תצורות לבה ניתן למצוא באזורים אחרים באיסלנד כמו בגדות של נהר קוויטה (Hvíta) בשיט סירת סילון ובחוף הים של העיירה הופסוס (Hofsós) בצפון איסלנד.

כיצד מגיעים לצוקי גרדוברג?

צוקי גרדוברג נמצאים בעמק Hnappadalur לא רחוק ממכתש אלדבורג, המכתש בעל הצורה המושלמת ביותר באיסלנד. סה"כ 46 ק"מ צפונית לעיירה בורגנס (Borgarnes). הצוקים הם אחד האתרים הראשונים שניתן לבקר בהם בעת ביקור בחצי האי סנייפלסנס והם ניתנים לזיהוי בקלות מהכביש. שביל עפר מוביל למגרש חנייה צמוד לצוקים. יש שביל הליכה סמוך לצוקים ומעליהם ניתן להשקיף על חצי האי סנייפלסנס מכתש אלדבורג הנמצא לא רחוק.

Login