חוף דיופלונסנדור ומפרץ דריטוויק – Djúpalónssandur

חוף דיופלונסנדור (Djúpalónssandur) למרגלות הר געש סנייפלסיוקול (Snæfellsjökull), ידוע גם בכינוי "חוף האבנים השחורות". בעבר היה במקום כפר דייג משגשג אך כיום המקום לא מיושב. זהו אחד ממוקדי התיירות החשובים בחצי האי סנייפלסנס בכלל ובפארק סנייפלסיוקול בפרט. חוף דיופלונסאנדור יחד עם חוף הלבה השחור רייניספיארה (Reynisfjara) ליד ויק, הם שניים מחופי הים השחורים המפורסמים באיסלנד.

גם אתם רוצים לבקר בחוף דיופלונסנדור ובאתרים מרתקים אחרים בחצי האי סנייפלסנס? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

חוף דיופלונסנדור

אטרקציות בחוף דיופלונסנדור

לחוף דיופלונסנדור צורה קשתית מעוגלת תחומה בצוקי בזלת שחורים אך במקום חול, את החוף מכסים חלוקי בזלת עגולים בגדלים שונים.

הדרך מהכביש הראשי לחוף קצרה ומסומנת ועוברת דרך שדה לבה. ממגרש החנייה יורד שביל הליכה קצר בין צוקים וסלעים גדולים לחוף. בדרך לחוף חולפים ליד סלע בולט עם חור בראשו. זוהי ללא ספק נקודת הצילום המפורסמת ביותר בחוף שדרכה גם ניתן לראות את פסגת הקרחון הלבנה של הר געש סנייפלסיוקול. אזור זה של חצי האי סנייפלסנס הוא אחד ממוקדי ההתיישבות הראשונים באיסלנד ובמקום קשורים סיפורי פולקלור רבים שחלקם מעוגן בספרות הסאגות.

בדרך לחוף מאחורי הסלעים יש שתי לגונות קטנות הנקראות Djúpulón ו-Svörtulón. צבע הבזלת השחור של סלעי הלגונות מסתיר את קרקעיתן ובימי קדם האמינו כי הן חסרות תחתית. כיום ידוע לנו כי עומקן המרבי הוא לא יותר מחמישה מטרים.

ליד החוף נמצא סלע מפורסם בשם Söngklettur, או "הסלע המזמר". סלע לבה גדול עם גוון אדמדם המזכיר בצורתו כנסייה או מבנה שהמקומיים מאמינים שהוא שייך לאלפים (Elfs). תצורות סלע מפורסמות נוספות באזור הם שני עמודי הבזלת הענקיים לונדראנגר (Lóndrangar). האחד נקרא קרלינג והשני לונדראנגר, על שם שני הטרולים שקפאו באור השמש ונותרו תקועים על החוף.

דיופלונסאנדור

פיסות היסטוריה ופולקלור על החוף

בדומה לכפרי דייג נוספים שהיו קיימים בסביבה כמו הטנר (Hellnar) ובודיר (Buðir), גם כאן היה בעבר כפר דייגים משגשג. הדגה לחופי חצי האי סנייפלסנס היא הטובות באיסלנד, אך עם השנים כאשר ענף הדייג השתכלל, לא היה כבר צורך בסירות דייג רבות וקטנות אלא בספינות מודרניות גדולות הדורשות נמלים עמוקים יותר. תהליך זה הביא לנטישת חלק מהכפרים וריכוז ענף הדייג במספר כפרים מצומצם יותר. חלק מהכפרים הנטושים הפכו לאטרקציות תיירותיות.

חוף האבנים השחורות דיופלונסנדור

בעת טיול רגלי קצר בחוף דיופלונסנדור תוכלו לראות ארבע סלעים עגולים בגדלים שונים, משקלם נע בין 23 ק"ג ל-155 ק"ג והם  שמשו כמבחני כוח ליורדי הים בימי קדם. לכל סלע יש שם המתאר את סוג הפועל על פי חוזקו: Amlóði (חסר תועלת), Hálfdrættingur (חלש), Hálfsterkur (חצי חזק) ו Fullsterkur (חזק מלא). כל מבקר בחוף מתכבד לבחון את חוזקו ולראות כיצד הוא היה מסתדר כדייג על אחת הספינות בים הסוער של איסלנד.

בשנת 1948 ספינת דייג אנגלית Epine GY 7 נטרפה על החוף, עם ארבעה עשר מלחים הרוגים וחמישה ניצולים. שרידי הברזל החלודים של הספינה נותרו פזורים על החוף, מוגנים כיום כאנדרטה לאלה שנספו.

שרידי ספינה טרופה
שרידי הספינה הטרופה על החוף הם אנדרטה לזכר הנספים

הגעה לחוף

חוף דיופלנוסנדור ממוקם בחלקו המערבי של חצי האי סנייפלסנס. כאשר נוסעים על כביש 574 המקיף את הפארק יש לפנות על דרך 572 המשולטת לכיוון החוף למגרש החנייה ליד המפרץ.

שימו לב – חוף דיופלונסנדור נהדר לטיול אך מסוכן לרחצה. גלים חזקים עלולים להכות את החוף במהירות ובאופן בלתי צפוי ולסחוף מטיילים לתוך המים. יש לשמור מרחק בטוח מקו המים. החוף ותכולתו מוגנים בחוק והם חלק משמורת טבע לאומית. חל איסור להוציא חלוקי בזלת מהחוף.

מפרץ דריטוויק – Dirtvík

מפרץ דריטוויק (Dirtvík) בחצי האי סנייפלסנס צמוד לחוף האבנים השחורות דיופלונסנדור. כדי להגיע למפרץ יש לרדת אל חוף דיופלונסנדור ולצאת בשביל הליכה קצר למפרץ דריטוויק. שני החופים צמודים אחד לשני וזו גם הסיבה ששניהם לרוב מוזכרים יחד.

מפרץ דריטוויק שימש בעבר כתחנת דייג חשובה באיסלנד בין השנים 1650-1950. בחוף היו בנויות בקתות דייג ארעיות מאבנים ויריעות בד שהדייגים היו בונים בתחילת כל עונה. בסיום עונת הדייג הם היו מפרקים את הבקתות עד העונה הבאה. כיום עדיין ניתן למצוא על החוף כמה שרידים של אותן בקתות על על אחד הצוק מעל החוף.

Login