טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

צוק דירהוליי – Dyrhólaey

דירהוליי (Dyrhólaey) הוא צוק בגובה 120 מ’ לא הרחק מהעיירה ויק (Vík) והנקודה הדרומית ביותר באיסלנד. המקום קיבל את שמו מן הסלע המפורסם בצורת הקשת שיוצא מקצה הצוק אל הים. פירוש השם דירהוליי הוא “חור בדלת”. כאשר הים שקט, סירות קטנות יכולות לעבור דרך החור בסלע. בעבר היה אפילו טייס הרפתקן שהטיס מטוס קטן דרך הקשת! מהחלק העליון של דירהוליי יש נוף נהדר. המקום כנראה נוצר מהתפרצות געשית שהתרחשה בסוף תקופת הקרח. אזור דירהוליי הוכרז כשמורת טבע משנת 1978.

צוק דירהוליי
קשת הסלע המפורסמת

המגדלור של דירהוליי

בקצה הצוק ניתן לבקר במגדלור המרשים בעל הצורה המזכירה מבצר.

המגדלור של דירהוליי

חופי לבה שחורים

אחד מהדברים שצוק דירהוליי מפורסם בהם אלו הם הנופים המרהיבים של חופי לבה שחורים הנמתחים לאורך הים. כאשר עומדים על הצוק ומביטים לכיוון מערב אלו הנופים הנגלים לעיניים.

חופי לבה שחורים
חופי לבה שחורים הם אחד מסימני ההיכר של החוף הדרומי ודירהוליי

טרולים וספינות טבועות – עמודי Reynisdrangar

אחד מסימני ההיכר הידועים של דירהוליי הם עמודי הבזלת שמזדקרים בגאון מהים דרומית לישוב ויק. על פי האגדה עמודי Reynisdrangar נוצרו כאשר שני טרולים ניסו לגרור ספינה בעלת שלושה תרנים אל היבשה, כאשר אור השמש הפציע הם קפאו והפכו לאבן. את העמודים ניתן לראות בבירור מן הכפר ויק כאשר הגבוה בהם מתנשא לגובה של 66 מטר מעל פני הים.

Reynisdrangar

בית גידול טבעי לעופות ים

אזור דירהוליי עשיר מאד בעופות ים, המקום משמש כאתר קינון למינים רבים של ציפורים. פאפינים (תוכי ים) וברווזים הם מהמינים הנפוצים ביותר באזור. בקצה הצוק עומד מגדלור מרשים וגדול מימדים המשמש תמרור אזהרה לספינות באזור בו לעתים קרובות נושבות רוחות חזקות. ניתן להלך לאורך הצוק ולראות את הנוף המרשים מלמעלה, מבט דרומה לעבר האוקיאנוס ולעמודי הלבה המזדקרים ממנו וצפונה לעבר קרחון מירדלסיוקול (Mýrdalsjökull) המרשים. יש להיזהר לא ללכת קרוב מדי לקצה הצוק, משב רוח פתאומי עלול להיות מסוכן. אסור לפספס ירידה אל החוף השחור רייניספארה (Reynisfjara), יש שם כמה תצורות סלע של לבה קפואה מרשימות ביותר ואף סיכוי טוב לראות כלבי ים.

כניסה מוגבלת בתקופת הקינון

שימו לב כי הגישה לצוק דירהוליי מוגבלת למבקרים במהלך תקופת הקינון של הציפורים (תקופת האביב תחילת הקיץ). האתר בדר”כ סגור בתחילת מאי לאחר מכן עם גישה מוגבלת עד אמצע יוני. בעונת הקינון החלק התחתון של הצוק פתוח לתנועת מכוניות אך האזור העליון פתוח רק לטיולים רגליים בשעות היום בין 9:00 – 18:00 בערב. 

כיצד להגיע?

מכביש הטבעת (כביש מספר 1) יוצאת דרך עפר 215 העבירה לכל סוגי הרכבים. לאחר נסיעה קצרה מגיעים למגרש חניה. משם יש שבילים קצרים שמובילים לעבר הצוק והחוף.

>>> ביקור בדירהוליי וחופי הלבה השחורים בטיול נהיגה עצמית איסלנד אקספרס המורחב

מפת דירהוליי

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.