טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

צוק דירהוליי – Dyrhólaey

דירהוליי (Dyrhólaey) הוא צוק בגובה 120 מ’ לא הרחק מהעיירה ויק (Vík) והנקודה הדרומית ביותר באיסלנד. המקום קיבל את שמו מן הסלע המפורסם בצורת הקשת שיוצא מקצה הצוק אל הים. פירוש השם דירהוליי הוא “חור בדלת”. כאשר הים שקט, סירות קטנות יכולות לעבור דרך החור בסלע. בעבר היה אפילו טייס הרפתקן שהטיס מטוס קטן דרך הקשת! מהחלק העליון של דירהוליי יש נוף נהדר. המקום כנראה נוצר מהתפרצות געשית שהתרחשה בסוף תקופת הקרח. אזור דירהוליי הוכרז כשמורת טבע משנת 1978.

צוק דירהוליי

טרולים וספינות טבועות – עמודי Reynisdrangar

אחד מסימני ההיכר הידועים של דירהוליי הם עמודי הבזלת שמזדקרים בגאון מהים דרומית לישוב ויק. על פי האגדה עמודי Reynisdrangar נוצרו כאשר שני טרולים ניסו לגרור ספינה בעלת שלושה תרנים אל היבשה, כאשר אור השמש הפציע הם קפאו והפכו לאבן. את העמודים ניתן לראות בבירור מן הכפר ויק כאשר הגבוה בהם מתנשא לגובה של 66 מטר מעל פני הים.

Reynisdrangar

בית גידול טבעי לעופות ים

אזור דירהוליי עשיר מאד בעופות ים, המקום משמש כאתר קינון למינים רבים של ציפורים. פאפינים (תוכי ים) וברווזים הם מהמינים הנפוצים ביותר באזור. בקצה הצוק עומד מגדלור מרשים וגדול מימדים המשמש תמרור אזהרה לספינות באזור בו לעתים קרובות נושבות רוחות חזקות. ניתן להלך לאורך הצוק ולראות את הנוף המרשים מלמעלה, מבט דרומה לעבר האוקיאנוס ולעמודי הלבה המזדקרים ממנו וצפונה לעבר קרחון מירדלסיוקול (Mýrdalsjökull) המרשים. יש להיזהר לא ללכת קרוב מדי לקצה הצוק, משב רוח פתאומי עלול להיות מסוכן. אסור לפספס ירידה אל החוף השחור רייניספארה (Reynisfjara), יש שם כמה תצורות סלע של לבה קפואה מרשימות ביותר ואף סיכוי טוב לראות כלבי ים.

כיצד להגיע?

מכביש הטבעת (כביש מספר 1) יוצאת דרך עפר 215 העבירה לכל סוגי הרכבים. לאחר נסיעה קצרה מגיעים למגרש חניה. משם יש שבילים קצרים שמובילים לעבר הצוק והחוף.

מפת דירהוליי

Another Iceland 2020 © All Rights Reserved.