טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

פארק סנייפלסיוקול – Snæfellsjökull

פארק סנייפלסנסיוקול (Snæfellsjökull National Park) ממוקם בקצה המערבי של חצי האי סנייפלנס, מה שהופך אותו לשמורת הטבע המערבית ביותר באירופה. המקום הוכרז כפארק לאומי בשנת 2001 במטרה להנגיש את מרחבי הטבע לתושבי איסלנד ותיירים וכדי להגן על הנוף הייחודי, הצמחייה, בעלי החיים ושרידים היסטוריים חשובים באזור.

הר סנייפלסיוקול
הר געש סנייפלסיוקול

קרבתו היחסית לרייקיאוויק (כשעתיים נסיעה), הופכת אותו לאחד הפארקים המתויירים ביותר באיסלנד. בתחומי הפארק ישנם נופים מגוונים, מושבות של עופות ים מקננות בין הצוקים ואתרים הקשורים במסורות איסלנדיות ובספרות העולמית. כמו ככל הפארקים הלאומיים באיסלנד, הכניסה לפארק היא ללא תשלום. פארק ריינג’רס (שומרי הפארק) מסתובבים באזור במהלך חודשי הקיץ, מספקים מידע למטיילים ודואגים לתחזוקה השוטפת של המקום.

אתרים בפארק לאומי סנייפלסיוקול

קרחון סנייפלסנסיוקול – Snæfellsjökull

קרחון סנייפלסיוקול (Snæfellsjökull) ממוקם על החלק המערבי ביותר של חצי האי סנייפלסנס. בימים בהם הראות טובה ניתן לראות את הקרחון מהעיר רייקיאוויק במרחק של 120 ק”מ. על שמו של הקרחון נקרא הפארק הלאומי וסביבו נמצאים האתרים היפים לטיול בפארק. למידע מורחב על סנייפלסיוקול וכיצד ניתן להעפיל לראש הקרחון בקרו בעמוד לחיצה כאן.

הר סנייפלסיוקול
הר סנייפלסיוקול כפי שהוא נראה מרייקיאוויק בזמן השקיעה

חוף דיופלונסאנדור (Djúpalónssandur)

דיופלונסאנדור הוא חוף ציורי ומרהיב הזרוע בחלוקי נחל לאורך חופו ועם סלעים בעלי צורות מוזרות המזדקפים מן הים. ארבע אבני משקולת אליפטיות בגדלים שונים נמצאות על החוף, לכל אחת מהן משקל שונה והרמה שלהן היתה מבחן כח ליורדי הים. האבן הגדולה ביותר משקלה 154 ק”ג ואחריה בסדר יורד האבנים במשקל 100 ק”ג, 54 ק”ג ו-23 ק”ג. מי שלא מצליח להרים את האבן של ה-54 ק”ג לא יכול להתקבל לעבודה בסירות הדיג. זרם המים באזור זה של האוקיינוס חזק וסוחף, על החולות הזהובים פזורים חלקי מתכת של ספינת דיג בריטית שנטרפה ב-1948 ומה שנשאר ממנה נפלט אל החוף.

דיופלונסאנדור
חוף האבנים השחורות דיופלונסאנדור

מערת הלבה ואטנהטליר (Vatnshellir)

זוהי מערת לבה שנוצרה לפני כ 8000 שנים ועד שנת 2011 היתה כמעט ומוסתרת מעין הציבור. המערה נמצאת בקצה הדרומי של הפארק וניתנת לגישה רק על ידי סיור מוסדר בתשלום (רצוי להזמין כרטיסים מראש). סיור במערה יורד לעומק של 35 מטרים באמצעות גרם מדרגות שנבנה בה ובמהלכו אפשר לראות סלעים צבעוניים ותצורות לבה מעניינות. מי שמסייר במערה, מקבל קסדה ופנס ראש למשך הסיור שמשכו כ45 דקות. מומלץ להביא ביגוד חם וכפפות שכן הטמפרטורה מתחת פני הקרקע תמיד צוננת. לחצו להזמנת כרטיסים למערת הלבה.

הר הגעש סקסהול (Saxhóll)

מתנשא בחלק הצפוני של הפארק, זהו הר געש בעל לוע בצורת מכתש שהתפרץ בסביבות שנת 1000 לפנה”ס. למרגלותיו יש חניה מסודרת ושביל הליכה מסומן אל פסגתו, ממנה אפשר לקבל תצפית מצויינת על רחבי האזור.

הר הגעש סקסהול
סקסהול – מכתש סימטרי מרשים

עמודי לונדראנגר (Lóndrangar)

זוג עמודי סלע מאסיביים שנקראים גם “מגדלי התאומים של איסלנד”. העמודים הם תצורה גיאולוגית שנקראת “פקק לבה” אורכם כ-61 ו-75 מטרים והם מזדקפים מעל החוף הדרומי של הפארק. בנקרות הצוקים הסובבות אותם שוקקות בעונת הקיץ מושבות קינון של עופות ים רבים. על פי הסאגות האיסלנדיות העמודים הם למעשה טרולים שנחשפו לאור השמש והפכו לסלעים.

עמודי לונדראגנר
עמודי לונדראגנר – טרולים שקפאו בשמש

מערת השירה (Sönghellir)

מערה זו נמצאת בחלק הדרומי של הפארק, פתח המערה קטן ומוסתר, לכן יש לשים לב לשלט המסמן את הכניסה אליה. המערה מפורסמת בזכות צליל ההד המופק בה ובכיתובים העתיקים שחרוטים על קירותיה, ביניהם שמותיהם של אקרט אולפסון וביארני פאלסון (Eggert Ólafsson ,Bjarni Pálsson) שהיו הראשונים שהעפילו לפסגת סנייפלסנסיוקול ב1754. לפי הסאגה האיסלנדית, שימשה המערה מקום מגורים ראשוני במאה ה9 למתיישבים שהגיעו לאיסלנד מנורבגיה בזמן שהקימו באזור חוות. מערת השירה כשמה כן היא ולכן מי שנשנכנס אל תוך המערה, מוזמן לפצוח בשיר ולבחון את ההד שנוצר מגלי קולו.

מערת השירה Sönghellir
בודקים את האקוסטיקה בתוך מערת השירה

ערוץ רוד’פלדגיאו (Rauðfeldsgjá)

זהו ערוץ סלעי שנחרץ בתוך ההר עד לתחתיתו ונראה כנוף קסום שכמו נלקח מתוך אגדה. המקום נמצא סמוך לכביש 574 שמקיף את הפארק וניתן ללכת אל תוך הערוץ במסלול המטפס אליו, להציץ בתוכו, לראות את נקיקי הסלע ולהלך על גבי האבנים שבנחל העובר בו עד שמגיעים למפל הנסתר שבתוכו.

הר Hreggnasi

את הר Hreggnasi קל לזהות. ההר נמצא מצידו הצפון-מערבי של הר סנייפלסיוקול וכאשר מביטים בו מהכביש ניתן לזהות בקלות פרצוף של אדם שוכב. גובה ההר 668 מטר ויש שביל הליכה לראש ההר עם נוף עוצר נשימה!

הר Hreggnasi
מזהים פרצוף של אדם שוכב? הר Hreggnasi

מפת פארק סנייפלסיוקול

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.