טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

קרחון אוקיוקול – Okjökull

קרחונים הם ללא ספק אחד מהסמלים הבולטים של איסלנד ואחד הסיבות המרכזיות לכך שמטיילים וחובבי טבע רבים מגיעים למדינה. קרחונים הם תופעות טבע מרגשות ומפתיעות וקשה להישאר אדישים למראה של ענק קפוא הזורם לאיטו לקראת קיצו. זהו סיפור על תחילת הסוף של הענקים הקפואים.

קרחון אוקיוקול
השילוט להר שפעם היה קרחון

“לא אוקיי”

בזמן שכוכב הלכת שלנו מתחמם, הקרחונים הם אלו שסובלים ראשונים. קצב נסיגת הקרחונים באיסלנד הולכת וגדלה והצפי הוא שתוך 150-200 שנה כל הקרחונים יעלמו. הקרחונים הקטנים יעלמו עוד הרבה לפני. הקרחון הראשון אי פעם בהיסטוריה של איסלנד שחדל להיות קרחון ואיבד את תוארו מקרחון לסתם ערמת שלג הוא אוקיוקול (Okjökull). הקרחון שעד 2014 ישב על ראש הר Ok ממערב לקרחון לנגיוקול חדל מלענות על הקריטריונים שמגדירים ‘קרחון’, שזה בראש ובראשונה , להיות עבה מספיק כדי לזוז תחת כובד משקלו, ולמעשה “לזרום” בקצב איטי כמו יצור חי.

קרחון אוקיוקול

סוף ידוע מראש

מלכתחילה לקרחון אוקיוקול (Okjökull) לא היה סיכוי. הוא היה קטן מדי וככזה לא היה לו צ’אנס מול הטמפרטורות ההולכות ועולות של הפלאנטה. קרחון אוקיוקול גם לא היה חשוב במיוחד ובשל גודלו הזעיר מעטים הם האנשים שידעו על קיומו, ובכלל שמעו על מותו. אך עם חידלון היותו הוא סימן את תחילתו של שלב חשוב בהיסטוריה של איסלנד. היסטוריה שעומדת לשנות את פני הארץ לתמיד.

איסלנד נפרדת מהקרחון

ב-18.8.19 איסלנד ערכה טקס פרידה מקרחון Okjökull בליווי מדענים, פוליטיקאים ואזרחים מהשורה.

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.