קריסוויק – Krýsuvík

לא צריך לטייל רחוק מרייקיאוויק על מנת לבקר באזור גיאותרמי מרשים וצבעוני. קריסוויק (Krýsuvík), נרשם גם קריסוביק הוא אתר גיאותרמי פופולרי עם מסלולי הליכה מעניינים בחצי האי רייקאנס, בערך חצי שעה נסיעה מרייקיאוויק לא רחוק מאגם קלייפרוואטן (Kleifarvatn). במקום מספר שדות גיאותרמיים שהגדול בהם הוא סלטון (Seltún) שהוא גם שמו השני של המקום. גם אתם רוצים לבקר בקריסוויק ובאתרים מרתקים אחרים בחצי האי רייקאנס? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

קריסוויק
קריסוויק – גן שעשועים של הטבע

אזור זה מלא בפעילות גאותרמית של בריכות בוץ מבעבע, אדים וקיטור העולים מבטן האדמה. קן ההפרדה של הרכס הטקטוני האטלנטי-מרכזי חוצה את חצי האי רייקאנס בדיוק בנקודה שבה נמצא קריסוויק. אזור זה נקרא (HotSpot) וכל התכונה הגיאותרמית מתחת לאדמה ניכרת גם מעל פני השטח. אזור קריסוויק הוא אחד הנקודות הכי פעילות גאותרמית ברייקאנס יחד עם אזור גונובר (Gunnuhver) הנמצא לא רחוק.

הביקור בקריסוביק נוח מאד ומתאים לכל אחד. במקום נבנתה טיילת עץ מסודרת העוברת בין ומעל בריכות הבוץ ותימרות הקיטור. תוך כדי הליכה ניתן להרגיש את החום ולהריח את הגופרית העולה מבטן האדמה. האזור כולו צבוע בצבעים עזים של צהוב, אדום, חום וטורקיז אודות לרמת המינרלים הגבוהה בקרקע. למבקרים מומלץ לקרוא את שלטי מידע הקצרים על מנת להבין את הגיאולוגיה של האזור. כדאי להמשיך בשביל המפותל לראש הגבעה המספקת נוף נפלא של האוקיינוס, האגם והשדות הגיאותרמיים.

אתר גיאותרמי קריסוויק
מסלולי עץ בין בריכות בוץ מבעבעות וריח גופרית

אתרים נוספים באזור קריסוויק

בריכת בוץ Fúlipollur

מעבר לכביש, לא רחוק מצדו השני של מגרש החנייה של קריסוויק, ישנה ברכת בוץ גדולה ומרשימה בשם Fúlipollur.

"האגם הירוק" (Grænavatn)

אם ממשיכים עם הכביש פחות משתי דקות נסיעה דרומה מגיעים לשלושה אגמים קטנים הנמצאים משני צדי הכביש. אגם קטן בצבע ירוק-טורקיז יפיפה בשם Grænavatn (פירושו: האגם הירוק) בעומק 70 מטרים קיבל את צבעו הריקו עמוק מהאצות והמינרלים שסופגים את אור השמש. בסמוך נמצאים גם אגם Gestastaðavatn ואגם Augun (עיניים). האגמים נקוו בתוך מכתשים שנוצרו מהתפרצויות געשיות בתקופות שונות.

אגם Grænavatn
אגם Grænavatn

מצדו של אגם Grænavatn עומד מבנה נטוש של מפעל. מפעלי דגים, חוות ומבנים נטושים הם מראה שכיח באיסלנד אך המבנה הזה יוצא דופן בצורתו ובגודלו ומהווה בעצמו אתר פופולרי לצילומים בשל חזיתו המיוחדת. איתני הטבע עושים את עבודתם נאמנה והמבנה צפוי לקרוס לגמרי תוך שנים ספורות.

מפעל נטוש ליד האגם הירוק קריסוויק
מבנה נטוש ליד האגם הירוק. יש משהו מסתורי ומעניין במבנים נטושים כמו זה הפזורים בכל רחבי איסלנד.

מעיין גיאותרמי Skátalaug

מעיין גיאותרמי סודי Skátalaug נמצא 1.5 מאתר קריסוויק. מקור הבריכה הקטנה הוא ממעיין גיאותרמי סמוך. טמפרטורת המים היא בסביבות 34 מעלות והיא מתאימה לרחצה לעד 40 רוחצים. המקום טבעי לחלוטין ואין מלתחות או שירותים כלשהם במקום. אין סימון למעיין מהכביש הראשי ולכן הבריכה לא זוכה למבקרים רבים. ניתן להיעזר במפה של גוגל על מנת לזהות את מיקום הבריכה. טמפרטורת המים נעימה לרחצה בקיץ אך בחורף כשהטמפרטורה יורדת נמוך מתחת לאפס המים עשויים להיות קרים מדי.

מעיין גיאותרמי Skátalaug
מעיין גיאותרמי סודי Skátalaug

בריכת בוץ Fúlipollur

מעבר לכביש הראשי מצדו השני של אתר קריסוויק נמצאת בריכת הבוץ Fúlipollur. בתקופות מסוימות בשנה הבריכה מתמלאת מי גשמים כפי שניתן לראות בתמונה למטה. צמוד לבריכת הבוץ יש מגרש חנייה ממנו ניתן לגשת לתצפית קרובה על המקום.

בריכת בוץ Fúlipollur
בריכת Fúlipollur

כיצד להגיע לקריסוויק?

אזור קריסוויק נמצא פחות או יותר באמצע הדרך בין שדה התעופה לעיר הבירה רייקיאוויק על כביש 42, כ-3 ק"מ דרומית-מערבית לאגם קלייפרוואטן. זהו יעד טיול פופולרי גם למטיילים המגיעים לזמן קצר. היתרון של טיול בחצי האי רייקאנס הוא שניתן לשלב ביקור במספר אתרים מרשימים ברדיוס גיאוגרפי קטן יחסית. לא רחוק מקריסוויק נמצאת הלגונה הכחולה, הבריכה הגיאותרמית המפורסמת של איסלנד. "הגשר בין יבשות" שנבנה מעל נקודת השבר של הלוחות הטקטוניים גם נמצא לא רחוק. בכלל ביקור בחצי האי רייקאנס נותן חוויה אותנטית של איסלנד הפראית בעלת הנוף הירחי האופייני שלא ניתן למצוא כמעט בשום מקום אחר בעולם.

מתי הזמן הטוב ביותר לבקר בשדה הגיאותרמי קריסוביק?

האתר פתוח כל ימות השנה והכניסה היא ללא תשלום.

כללי בטיחות בעת ביקור בשדות גאותרמיים

כמו בכל האזורים הגאותרמיים באיסלנד הפתוחים לביקור. יש להישמע לכללים הרושמים. יש לשים לב לא לצאת משבילי ההליכה המסומנים, בעיקר לבטיחותכם האישית אך גם על מנת לשמור על הטבע במקום.