טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

אגם קלייפרוואטן – Kleifarvatn

אגם קלייפרוואטן נרשם לעיתים קלייפארבאטן (Kleifarvatn) הינו האגם הגדול ביותר בחצי האי רייקיאנס המכסה שטח של 9 קמ”ר. הוא גם אחד העמוקים באיסלנד עם עומק שיא של 96 מטרים. האגם הצטמק משמעותית לאחר רעידת אדמה בשנת 2000 שפתחה סדקים בקרקעית האגם צמצמה את היקף האגם בשיעור של 20% בקירוב. מקור המים של האגם הוא מי גשמים המחלחלים דרך נקבוביות בסלעי הלבה, אין נחלים או נהרות הזורמים באופן ישיר לאגם. באגם יש להקות של דגי טרוטה ששוחררו למים ומאז משגשות במקום.

אגם קלייפרוואטן

פעילות גיאותרמית באזור האגם

האגם עצמו קר אך האזור סביב האגם בחלקו פעיל מאד גיאותרמית, לזו תרמה בעיקר ההתפרצות של שנת 2000. חצי האי רייקיאנס ובתוכו אגם קלייפרוואטן עצמו, שוכנים על אזור הסדק של הרכס האטלנטי התיכון, בין הלוחות הטקטונים צפון אמריקה לאירואסיה. התנועות שלהם, כשהם מתרחקים אחד מהשני, גורמים לאזור להיות מאד אקטיבי מבחינה וולקנית עם התפרצויות רבות ורעידות אדמה. אתר קריסוויק (Krýsuvík) נמצא בסמוך וזרימת מים חמים מנביעות קרקעיות סמוכות זורמות לחלקו הדרומי של האגם.

אגם קלייפארבאטן
סלעים ואיים קטנים באגם קליירפארוואטן

פינת טבע מקומית עם סיפור

הגישה לאגם קלה מאד מרייקיאוויק הנמצאת סה”כ חצי שעה נסיעה משם. אזור האגם פופולרי בקרב תושבים מקומיים המחפשים פינת טבע שקטה לא רחוק מהעיר. אזור האגם הוא נהדר עבור צלמים ושוחרי טבע בגלל הסביבה הוולקנית היחודית של האזור, ואיך אפשר גם בלי סיפור פולקלור על אותו יצור מים מפלצתי בצורת לוויתן שאגדה מקומית מספרת חי באגם נעלם מעיני סקרנים.

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.