הר קייליר – Keilir

נחיתה בשדה התעופה של קפלאוויק בפעם הראשונה היא חוויה מיוחדת. עוד לפני הנחיתה הנוף הנשקף מהמטוס נראה כאילו נלקח מסרט מדע בדיוני. לא סתם כנראה הפקות רבות של סרטים מהז'אנר נעשו באיסלנד, חיסכון רב בהפקה במדינה שבה המציאות עולה על כל דמיון.

גם אתם רוצים לבקר בהר קייליק ובאתרים מרתקים אחרים בחצי האי רייקאנס? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

הר קייליר
הר קייליר

נקודת ציון בולטת

אחד הדברים הראשונים המקבלים את פני הבאים משדה התעופה לעיר הבירה רייקיאוויק הוא הר בולט על פני שדות לבה הנראה כמו פירמידה טבעית. זהו הר קייליר (Keilir), אחד הסמלים המובהקים של חצי האי רייקאנס וללא ספק ההר המזוהה ביותר אתו. מיקומו של הר בין רייקיאוויק לשדה התעופה הופך את פסגתו המשולשת בולטת למרחקים. גם כשיוצאים מרייקיאוויק צפונה לכיוון בורגנס ניתן להביט לאחור ולראות את ההר בצורת פירמידה ולרגע לחשוב שאולי אכן זו באמת פירמידה? צורתו הבולטת למרחקים שמשה דייגים לאורך השנים כאמצעי ניווט מצוין. יש עוד כמה הרים באיסלנד הדומים לקייליר בצורתם ומאפייניהם, אחד מהם הוא הר באולה (Baula) השולט על אזור מערב איסלנד.

הר קייליר בשקיעה
הר קייליר מצד ימין של התמונה בעת שקיעה

כיצד ומתי נוצר ההר?

הר קייליר הוא הר היאלוקלסטיט, כלומר הוא עשוי מסלע זוויתי וזכוכית שנוצר על ידי התפרצויות געשיות מתחת לשכבת קרח. תצורות סלע אלו מאופיינות בסלעים ואבנים בעלי גוונים בוהקים וצורות משוננות. הר קייליר נוצר בתקופת הקרח האחרונה מהתפרצויות תחת הקרחון מה שגרם למראה החרוטי המיוחד. הוא גם הרבה יותר עתיק משדות הלבה המאוחרות יחסית שהוא נמצא בתוכם. גיאולוגים מאמינים שההר הוא למעשה שסתום על בקע געשי המצוי מתחתיו.

טיפוס על הר קייליר

חרף העובדה שההר כה בולט, גובהו אינו רב, סה"כ 380 מטר. על אף מדרונותיו התלולים הטיפוס עליו אינו קשה במיוחד. שביל העפר המוביל לפסגת ההר עשוי להיות חלקלק כתוצאה מאבנים קטנות על השביל. הטיפוס על ההר לוקח בסביבות 3 שעות הלוך וחזור. ניתן להגיע על דרך עפר (רצוי בג'יפ) עד למגרש חניה Höskuldarvellir ומשם יש לצעוד 3 ק"מ עד שמגיעים להר ומשם מתחיל הטיפוס. הנוף מראש ההר מרהיב ובלתי נשכח. על פסגת ההר נמצא ספסל עם נוף פנורמי מרהיב של 360 מעלות ולוח מתכת עם מפת הפסגות הבולטות של הסביבה.

Login