קניון תאקגיל – Þakgil

קניון ת’קאגיל (Þakgil) (פירושה "קניון הגג") הנחבא הוא יעד מושלם עם נוף הררי ציורי וצורות סלע מסתוריות למראה. מבקרים במקום ישמחו בוודאי על מתקני האוכל מימי הביניים שעוצבו בתוך מערה, כמו גם אח וגריל חקוקים בסלע. השמורה ממוקמת בין קרחון מירדאלסיוקול (Mýrdalsjökull) וחופי הסחף Mýrdalssandur. קניון Þakgil קיבל את שמו מהסלעים מכוסי אזוב המכסים את העמק מלמעלה כמו גג. קניון Þakgil ושבילי הליכה באזור פתוחים למבקרים כל קיץ בין תחילת יוני לסוף אוגוסט.

לביקור בקניון ת’קאגיל ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

קניון ת'אקגיל
אתר הקמפינג בכניסה לשמורה

הצמחייה הירוקה בקניון מקנה למקום מראה של נווה מדבר טבעי בנוף וולקני חוצני וכהה. עבור מטיילים חובבי טבע שמורת Þakgil נחשבת כחלופה נהדרת לשמורת לנדמנלאוגר (Landmannalaugar) גם בשל העובדה שלא נחוץ רכב 4X4 לביקור במקום. אולי בשל שפע אתרים מפורסמים ונגישים בקלות יחסית דרום איסלנד, עמק ת'אקגיל נותר די מחוץ למסלול הטיול של רוב המבקרים באיסלנד. אחת הסיבות היא דרך עפר צרה וקופצנית המובילה למקום. בנסיעה על כביש הטבעת לכיוון מזרח, פונים שמאלה על דרך עפר 214 המסתעפת כ-5 ק"מ מזרחית לויק (Vik). לאחר בערך 30 דקות נסיעה מגיעים למרכז המבקרים ואתר הקמפינג בכניסה לשמורה.

אתר הקמפינג, חדר האוכל ובקתות מטיילים

בכניסה לשמורה נמצא אתר קמפינג על משטח דשא גדול ושטוח בצמוד אליו בחלקו האחורי יש בקתות מטיילים הזמינות במהלך הקיץ, אלו בקתות ברמת אירוח בסיסית מאוד עם שירותים ומקלחות משותפים לאתר הקמפינג. צמוד לאתר הקמפינג יש מערה טבעית המשמשת כחדר אוכל מוגן מרוח וגשם ובו מתקן גריל. האתר כולו נמצא מוקף בהרים משוננים ונופים מטורפים, אתם לא חייבים לבלות לילה במקום בתנאים קמפינג קשים על מנת להנות ממה שיש למקום להציע. הדרך לאתר הקמפינג ברכב היא קצרה יחסית ואנו ממליצים למטיילים לבלות את היום בשמורה אך להמשיך בסוף הטיול לאחד ממקומות הלינה המסודרים באזור העיירה ויק והסביבה.

מסלולי הליכה מומלצים במקום:

בשמורת ת'אקגיל ישנן ארבעה מסלולי הליכה מומלצים עיקריים, בדרגות קושי שונות. כל המסלולים מסומנים באמצעות יתדות עץ בצבעים שונים. אנו ממליצים לפני היציאה לדרך לצלם באמצעות הטלפון הסלולרי את מפת השבילים שנמצאת באתר הקמפינג.

מסלול קצר לנקיק ומפל מים

מרחק: 300 מטר – זמן הליכה: 10 דקות – דרגת קושי: קלה
טיול על שביל עפר קצר שיוצא מאתר הקמפינג צמוד לחניון בכניסה לשמורה. מומלץ למי למי שאינו מעוניין בהליכה ארוכה או כמסלול קצר הכנה למסלולים ארוכים יותר בשמורה.

מסלול להר געש מאייליפטל (Mælifell) – אדום.

מרחק: 13.5 ק"מ מעגלי – זמן הליכה: 4-5 שעות – גובה: 500 מ'
מסלול הליכה מומלץ (אך ארוך) במקום הוא מסלול מעגלי הכולל את נקודת התצפית המעולה להר הגעש החרוטי מאייליפטל (Mælifell). זהו אולי אחד מהרי הגעש היפים ביותר והכי פחות נגישים באיסלנד. המסלול שוכן במורד ת'אקגיל לכיוון מערת Midfellshellir. מכאן השביל ממשיך עם מערת Midfellshellir מצד ימין ועולה במעלה רכס Midafrétt בצד המזרחי של ערוץ Midtungugil, עד שתגיעו למפל Leynir. לאחר מכן ממשיכים דרומה לאורך השפה המזרחית של Raufargil עד גבעת Barð. מכאן יורדים לבקתת הרים Ferdafélag ומשם חזרה לת'אקגיל. בדרך חזרה לת'אקגיל סביר להניח שתצטרכו לחצות נהר.

מסלול לעמק Remundargil – סגול

מרחק: 12.5 ק"מ – זמן הליכה: 3-5 שעות – גובה: 250 מ'
הטיול המעגלי לעמק Remundargil הוא אחד מטיולי ההייקינג הטובים באיסלנד. שביל ההליכה בתוך הקניון הוא בין מצוקים עמוקים וגבוהים, כמו חומה טבעית עם פסלים טבעיים בשלל צורות שאת חלקם ניתן לדמות ליצורים כיד הדמיון. החיבור לטבע הוא מושלם. בקצה הקניון מתגלה מפל צר וגבוה בשם Remundargilsfoss. זהו מפל מרשים שבו ניתן לראות קשת יפה נשברת על קרני השמש. מכאן ניתן לשוב חזרה על אותה הדרך או להמשיך במסלול המלא חזרה דרך פסגת Remundargilshöfuð לנקודת תצפית נהדרת על קרחון מירדאלסיוקול והר געש קטלה (Katla).

טיפ: מי שמעוניין להגיע רק עד המפל יש נקודת יציאה נוספת לטיול הרגלי לקניון היא ממגרש חנייה קטן ומסומן (לא צמוד לאתר הקמפינג), שם משאירים את הרכב ויוצאים לטיול רגלי קצר של חצי שעה לכל כיוון.

מסלול Austurafréttur – צהוב

מרחק: 17 ק"מ – זמן הליכה: 6-8 שעות – גובה: 600 מ'
אם אתם מתכננים לשהות לפחות לילה אחד באתר הקמפינג במקום או ללון לפחות שני לילות בעיירה ויק הסמוכה אתם יכולים לשקול לצאת למסלול הארוך ביותר והמקיף מכולם, זהו גם המסלול התובעני ביותר אך הנופים הנהדרים של קרחון מירדאלסיוקול והסביבה הם עוצרי נשימה. החלק הראשון של המסלול מתחיל כמו המסלול ל-Mælifell. שימו לב, בתחילה המסלול השביל רחב ונוח מטפס בקלות יחסית, אבל לקראת הסוף צריך לחצות עמק גדול וזה עשוי להיות קשה עבור אנשים מסוימים. גם הירידה האחרונה לכביש מאוד תלולה. מקלות הליכה יכולים מאוד לעזור.

מפל Remundargilsfoss
מפל Remundargilsfoss

Login