טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

הר געש Fagradalsfjall

מאז שחר ההיסטוריה האנושית באיסלנד לא התפרץ הר געש סמוך לעיר הבירה רייקיאוויק. לאחר רעידות אדמה רבות שחלקן הורגשו היטב ברחבי הבירה, כל הסימנים העידו שאוטוטו מתקרבת התפרצות אימננטית. קצב הרעידות הלך וגבר והתושבים כבר החלו לקבל זאת כמעט כעניין שבשגרה. ואז ב-22 למרץ 2021 זה קרה.

הר געש באיסלנד Fagradalsfjall

בערך 40 קילומטרים מרייקיאוויק בלב חצי האי רייקאנס באזור שומם בעמק Geldingadalir סמוך להר Fagradalsfjall החלה להיווצר זרימת לבה אל מעל פני הקרקע. זו לא הייתה התפרצות מוכרת של הר געש, כזו שאיסלנד מורגלת בה כבר שנים. אלא מתוך סדק באדמה המאגמה שנדחפה בלחץ אל מעל פני הקרקע החלה לזרום החוצה. זו הייתה זרימה איטית יחסית וקטנה. החששות הראשונים היו שההתפרצות תגרום לשיבושים בשדה התעופה הבינלאומי הנמצא בקפלאוויק הסמוכה והחלו אף הכנות למקרה שבו הכביש הראשי המקשר בין הבירה רייקיאוויק ולשדה התעופה יחסם. איסלנד למודה התפרצויות ומוכנה לכל תרחיש אך נראה שבשלב זה תוכניות החירום יכולות להיכנס חזרה למגרה.

התפרצות הר הגעש Fagradalsfjall התגלתה כאטרקציה תיירותית ממדרגה ראשונה. זרימה חלשה ואיטית הביאה רבבות מבקרים שצעדו שעות ברגל למקום ההתפרצות על מנת לחזות בפלא טבע מרשים זה. קשה לתאר את התחושה המפעימה כאשר עומדים מול מחזה מרהיב שכזה, אפילו כאשר מדובר באיסלנד שבה כידוע לא חסר פלאי טבע מרשימים. בדיוק כעת שכאשר סוף סוף נפתחו השמיים למבקרים באיסלנד לבעלי תו ירוק, רצה הגורל ובתיאום מושלם איסלנד עולה שוב בכותרות עם תמונות מרהיבות של מה שהופך את המקום הזה לכה מיוחד, הנה עוד דוגמה מאלפת לפלאי הטבע של ארץ הקרח והאש!

>>> ביקור עצמאי בהר הגעש ואתרי טבע מדהימים נוספים בטיול לאיסלנד

התפרצות הר געש באיסלנד

כיצד להגיע למקום ההתפרצות?

מיד לאחר התפרצות הר הגעש הגיעו מטיילים למקום בשבילים מאולתרים באזור שעד כה לא הייתה סיבה ממשית להגיע אליו. מיד לאחר שהחלו לזרום תמונות מאלפות של ההתפרצות, המוני מקומיים החלו לזרום למקום. שביל הליכה מאולתר וקשה של 16 קילומטרים הוביל להר הגעש. מטיילים רבים שלא העריכו נכונה את המרחק והזמן גילו שהחשיכה ירדה והם ללא פנסים או הכוונה כיצד לשוב למקום חניית הרכבים. אודות למתנדבי כוחות ההצלה של איסלנד כל המטיילים האבודים נמצאו וחזרו הביתה בשלום. יאמר לזכותם, הרשויות באיסלנד התעשתו מהר ויצרו שביל הליכה מסודר קצר וקל יותר באורך של 4 קילומטרים לכל כיוון. צריך לזכור שעדיין מדובר בהליכה בשטח פתוח ושבילים עם אבנים אך כל מטייל בריא בעל כושר סביר יכול להגיע למקום ולהנות מחוויה שלא תשכח לעולם!

עדכונים על מצב ההתפרצות ושינויים במסלולי ההליכה:
www.visitreykjanes.is/en/volcano-eruption

מפת השבילים למקום התפרצות הר געש בעמק Geldingadalir:
מפת שבילים למקום התפרצות הר געש

מיקום התפרצות הר געש Fagradalsfjall

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.