טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

מכתשי אלדוורפ – Eldvörp

אלדוורפ (Eldvörp) בעברית ‘מתיז האש’, הם שורה של הוא מכתשים וולקנים הממוקמים צפונית מערבית לכפר גרינדוויק (Grindavík). באזור יש פעילות גיאותרמית נרחבת ועדות לכך נראית ומורגשת בבירור מאדים שיוצאים מהאדמה. שדה הלבה שנוצר משורת המכתשים הוא עדות לאחת הזרימות הגדולות ביותר של לבה בחצי האי רייקיאנס, מכסה אזור של 20 קמ”ר.

מכתש אלדוורפ

כיצד נוצרו המכתשים?

אורכם של שורת המכתשים אלדוורפ היא 10 ק”מ והיא נוצרה בהתפרצות געשית במאה ה-13 שעד היום ניתן להרגיש את תוצאותיה. שדה הלבה שנוצר כתוצאה מההתפרצות מכסה שטח נרחב המגיע מהמכתש הראשון הצפוני ועד חופו הדרומי של חצי האי. חלק מהמכתשים עדיין מעלים תמרות קיטור בינות לסלעים מה שמצביע על כך שמאגמה רותחת נמצאת מתחת לפני האדמה והפעילות באזור רחוקה מלהסתיים. שבילי הליכה מובילים בינות למכתשים וניתן לטפס עליהם. מראש המכתשים הגדולים יותר ניתן לקבל תצפית נהדרת על שדות הלבה השחורים של חצי האי רייקאנס ממערב לרכס הרים Vesturháls. המכתשים של אלדוורפ מזכירים בצורתם את שורת המכתשים של לאקי בדרום איסלנד אך כאן הכל בקנה מידה קטן יותר.

היתרון באנרגיה גיאותרמית

שורת המכתש אלדוורפ היא חלק מהאזור הגיאותרמי המספק מים חמים לתחנת הכוח סווארטסטנגי (Svartsengi) ובין השאר לבריכה הגיאותרמית המפורסמת הלגונה הכחולה הנמצאת בקרבת מקום. בתחילת המאה הקודמת תושבי המקום היו משתמשים בחום הגיאותרמי מבטן האדמה לאפיית לחם. משאב טבע זה היה חיוני לחייהם באזור נטול עצים לחלוטין. כיום איסלנד מנצלת אנרגיה גיאותרמית זו על ידי קדיחת חורים באדמה וניצול החום והקיטור המתפרצים מאליהם ממעבה האדמה. בסביבות המכתשים ניתן לראות דוגמאות לכמה קדיחות כאלו. באיסלנד ישנו ויכוח בין המצדדים להשאיר את הטבע כפי שהוא לבין אלו המבקשים לרתום את משאבי הטבע המקומיים להפקת אנרגיה ירוקה מתחדשת כאשר המחיר הוא פגיעה בפלאי הטבע.

פעילות גיאותרמית במכתש אלדוורפ

כיצד מגיעים למכתשי אלדוורפ?

ההגעה לאלדווארפ היא על דרך עפר קלה יחסית ומתאימה לכל סוגי הרכבים. במהלך חורף הדרך יכולה להיות חסומה בשלג וצריך לברר את תנאי הדרך לפני היציאה. רצוי לשמור את הביקור במקום לסוף הטיול או תחילתו משום שהמכתשים נמצאים לא רחוק משדה התעופה בקפלאוויק. מרייקיאוויק נוסעים על כביש 41 לחצי האי רייקאנס לכיוון שדה התעופה. לפני שמגיעים לשדה פונים על כביש 43 לכיוון הכפר גרינדאוויק עד לצומת עם הלגונה הכחולה. עוברים את הצומת בעוד שני קילומטר ואז עולים לדרך עפר של בערך 3 קילומטרים המגיעה למכתשים.

מכתשי אלדוורפ

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.