המקומות הסודיים של איסלנד

אחד הדברים המרתקים ביותר והמהנים ביותר באיסלנד זה להמשיך ולגלות מקומות חדשים, נסתרים. כאלו הנמצאים מחוץ למסלול המטיילים השחוק. לנבור באיסלנד על כל צפונותיה ולגלות פינות טבע חבויות. זהו אולי התחביב הגדול ביותר שלי כאחד שחי במקום המרתק הזה כבר 13 שנה ובניית טיולים היא מקצוע עבורו אך גם תשוקה. בכל פעם שאני או מישהו אחר מהצוות שלנו בונה מסלול טיול עבור מישהו, אחד הדברים העיקרים שאותו אנו שמים לנגד עיננו זה לתת למטיילים ערך מוסף, לרתום עבורכם המטיילים את הידע הרב והמצטבר שרכשנו ולחלוק אותו אתכם. מבחינתנו, אין דבר יותר מספק יותר מלקבל פידבק על חוויות מיוחדות, תמונות ממקומות קסומים ולדעת שהטיול עבר בהצלחה.

במרוצת השנים זכיתי לבקר בעשרות מקומות מיוחדים שרק מעטים מקומיים ותיירים כאחד שמעו עליהם. זה המקום בו נחלוק אתכם כמה ממקומות אלו ואנו גם ממליצים לכם לנבור בקרביים של האתר המקיף שבנינו בו למענכם כדי שתוכלו לגלות עוד מקומות מעניינים באיסלנד ומי יודע אולי אף תזכו ליהנות מהם פנים אל פנים. 

מכתשי האש – אלדוורפ

אחד המקומות המיוחדים בחצי האי רייקאנס, נמצא ממש קרוב ללגונה הכחולה ולשדה התעופה. אלו הם מכתשי האש, אלדוורפ (Eldvörp). שורה של מכתשים וולקנים פעילים, שמתוכם ניתן לראות קיטור ועשן יוצא מחרכי הסלעים. חצי האי רייקאנס נמצא בדיוק על השבר הטקטוני המפריד בין אירואסיה ואמריקה וזוהי דוגמה מאלפת לכוחות הפועלים באיסלנד ללא הרף ומשנים את תוואי הנוף. מדהים לחשוב שאתר כזה מרשים נמצא ממש מתחת לאף של המטיילים שעוברים ממש בסמוך אך אינם מודעים למה שקורה ממש לידם.

הסודות של איסלנד מתגלים

זה נכון שיש באיסלנד אתרי חובה רבים, כאלו שמי שמגיע בפעם הראשונה ודאי לא ירצה להחמיץ. זה כלל לא חשוב כמה האתר עצמו הוא פופולרי, אני תמיד טוען כי כמות המבקרים באתר לא פוגמת בקיסמו, לפחות לא באיסלנד. לעמוד בפעם הראשונה מול הגייזר המתפרץ זה תמיד מרגש. אפילו אנוכי שהייתי שם כבר עשרות פעמים, אני אף פעם לא מקבל את הביקור באתרי הטבע של איסלנד כמובן מאליו. אני תמיד מקפיד להישאר ולחזות במו עיניי לפחות התפרצות אחת נוספת. כל סילון מותז של גייזר שונה מקודמו. גם אם החוויה הכללית היא דומה, הפרטים שונים. זה תלוי באיזה חודש מגיעים? מה מזג האוויר באותו יום? מצב העננים? הרוח? איסלנד אף פעם לא נראית אותו הדבר ומי שביקר באיסלנד יותר מפעם אחת ודאי יכול להעיד על כך.

המערה של יודה

בחוף הדרומי של איסלנד, ממש קרוב לקו האוקיינוס נמצא מערה חבויה. מי שביקר במערה העניק לה את הכינוי "המערה של יודה" הג'דיי החכם של סדרת הסרטים מלחמת הכוכבים. לא צריך דמיון רב על מנת להבין מדוע זכתה המערה לכינוי זה ואולי הסיבה האמתית לכך היא ששמה התקני של מערת Gýgagjá שובר שיניים מספיק כך שהמערה של יודה קליט וקל יותר להגייה. מדהים לחשוב כיצד הטבע פועל ומצד שני מוח האדם מחפש תבניות וסימנים על מנת ליצור זהות ולתת סימן מוכר. במערת Gýgagjá הטבע והאדם נראה שפועלים בשיתוף פעולה קסום.

המערה של יודה
לא צריך כוחות של ג'דיי כדי להגיע לביקור במערה של יודה

מרכז תיירות וטבע יאלטיירי

בצפון איסלנד לא רחוק מאקוריירי (Akureyri) ישנה עיירה קטנה מאד, לכאורה ללא חשיבות מיוחדת. מרבית המטיילים כלל לא שמים אליה לב ומדלגים עליה בדרכם צפונה לתוך חצי האי של הטרול (Tröllaskagi). אנו ממליצים לצאת מהדרך הראשית ולהיכנס לעיירה החביבה יאלטיירי אחד הדברים המרתקים ביותר והמהנים ביותר באיסלנד זה להמשיך ולגלות מקומות חדשים, נסתרים. כאלו הנמצאים מחוץ למסלול המטיילים השחוק. לנבור באיסלנד על כל צפונותיה ולגלות פינות טבע חבויות. זהו אולי התחביב הגדול ביותר שלי כאחד שבניית טיולים היא מקצוע עבורו אך גם תחביב. בכל פעם שאני או מישהו אחר מהצוות שלנו בונה מסלול טיול עבור מישהו, אחד הדברים העיקרים שאותו אנו שמים לנגד עיננו זה לתת למטיילים ערך מוסף, לרתום עבורכם המטיילים היקרים את הידע הרב והמצטבר שרכשנו ולחלוק אותו אתכם. מבחינתנו, אין דבר יותר מספק יותר מלקבל פידבק על חוויות מיוחדות, תמונות ממקומות קסומים ולדעת שהטיול עבר בהצלחה.

יאלטיירי
יאלטיירי יפה כמו תמונה!

קשתות הסלע בחצי האי רודאנס

צפון מזרח איסלנד נחשב לאחד האזורים המבודדים של איסלנד. זהו האזור הרחוק ביותר מעיר הבירה רייקיאוויק והדרכים המובילות אליו נמצאות מחוץ לכביש הטבעת המקיף את האי. רוב המטיילים באיסלנד מדלגים לגמרי על אזור זה ומתרכזים בעיקר באגם מיוואטן ופארק יוקולסארגליופור העשירים בפלאי טבע רבים ומיוחדים. למי שמתיר הזמן מומלץ לקחת את הדרך הארוכה המקיפה את איסלנד דרך קו החוף ולהגיע למקומות נפלאים כמו חצי האי רודאנס (Rauðanes). אזור מרהיב של קשתות סלעים מרהיבות על קו החוף וביניהם נמצא גם קשר סלע טבעי שניתן לחצות אותו בהליכה. מסלול הליכה קל ומהנה עובר סמוך לקו החוף ומספק תצפית מרהיבה על פלא טבע ייחודי זה. 

הקניון העמוק ביותר באיסלנד

ברמות ההרריות של מזרח איסלנד נחבא לו הקניון הגדול באיסלנד. בתקווה ששמו "שובר השיניים" של המקום לא ירתיע אתכם, קניון Hafrahvammagljúfur הוא מקום שישאיר אתכם פעורי פה. קשה לאמוד את עומקו וגודלו הכביר של הקניון עד שעומדים בפתחו ומביטים פנימה. רצוי לקבל נקודת יחס כלשהי כדאי להתרשם באמת מהגודל. עומק הקניון בנקודה העמוקה ביותר הוא מעל 200 מטרים! וקירותיו העצומים אינם עוצרים לרגע מהתהוותם. קולות עמומים של נפילות סלעים לא מפסיקות להישמע ברקע כאשר מפולות אבנים ועפר ממשיכות ליפול מדפנותיו ולהיערם למרגלות הנהר שזורם בתחתית הקניון.

קניון Hafrahvammagljúfur
קניון Hafrahvammagljúfur – מאתיים מטרים של קירות תלולים!

אגם לאנגישיור

בלב הרמות ההרריות של איסלנד מאחת הדרכים ההרריות היוצאות מאזור שמורת לנדמנלאוגר, הדרך המתפתלת חוצה נחלים בדרכה לאחד האגמים המרהיבים שבאיסלנד, אם לא המרהיב שבהם! אגם לאנגישיור (Langisjór) בגובה של 670 מטר מעל פני הים, רחוק מכל סממן של ציוויליזציה מתפתל כמו נחש באורך של 20 ק"מ עמוק לתוך לב ליבה של איסלנד קרוב מאד לשולי קרחון ואטנאיוקול. דרך ההררית קטנה יוצאת מחניון הקמפינג בכניסה לאגם ומתקדמת עד קצהו הצפון-מזרחי לגדה הפנימית ביותר של אגם ממש קרוב לקרחון הגדול. צריך להיות במקום בשביל להבין את הקסם המיוחד שיש ברמות ההרריות בכלל ובמקומות מדהימים כמו אגם לנגישיור בפרט כדי להעריך את החוויה ולנצור אותה לתמיד.

קניון מולגליופור – "הקניון הנסתר"

דרום איסלנד ואזור פארק סקאפטפל הם אחד ממוקדי התיירות החשובים ביותר באיסלנד, תמיד היו וסביר להניח שלעתיד הנראה לעין גם יישארו. האזור כולו מלא באוצרות טבע כבירים. קרחונים, מפלים, הרי געש ובעצם כל מה שאפשר לצפות ואף יותר מכך במידה רבגונית ומעניינת כמו איסלנד. וכאילו שזה לא מספיק, מסתבר שיש לאיסלנד עוד מקום סודי ולא ידוע אולי באזור הכי מפורסם שלה. קניון מולגליופור (Múlagljúfur) שאף בקרב מקומיים המקום זכה לכינוי “העמק הנסתר” נמצא בדרך לא מסומנת קרוב מאד לפארק סקאפטפל המפורסם. זהו אחד העמקים היפים והמיוחדים באיסלנד. שביל הליכה ממגרש חנייה מאולתר מוביל לפסגה המשקיפה לתוך קניון צר ועמוק ופסגות מחודדים ששובלים לבנים של מפלי מים נופלים מדפנותיהם ללא הרף עמוק לתוך הוואדי הבלתי נגיש שנמצא אי שם בקרקעיתו של הקניון. צריך לבלות במקום זמן מה על מנת לספוג את עוצמתו הניבטת מכל זווית וכאשר מגיעים לקצה השביל שמהפסגה האחרונה קשה מאד לקבל את ההחלטה לשוב לאחור ולהיפרד ממקום קסום זה.

גלו לנו את המקומות הסודיים שלכם!

לא חסרים מקומות סודיים באיסלנד, ואנו נמשיך במשימה לחקור ולגלות עוד ועוד מקומות נפלאים כמו אלו המופיעים ברשימה. כמובן שאלו מבינכם המכירים את האתרים המוזכרים כאן וודאי יסכימו עם כל מילה שנכתבה. אם נהניתם מהכתבה אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לקבוצת פייסבוק "המקומות הסודיים של איסלנד" ולהתעדכן במידע חדש על עוד פינות חן ואתרי טבע שמעטים הם אלו שיודעים עליהם. מכל מלמדי השכלתי ותמיד נשמח לשמוח המלצות למקומות סודיים נוספים אם זה אתר טבע מיוחד, מסעדה מומלצת, תערוכה או כל מקום בעל עניין במדינה הנפלאה שלנו שנקראת איסלנד!

חזרה אל מידע שימושי »