טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

סיידיספיורדור – Seyðisfjörður

הכפר סיידיספיורדור (Seyðisfjörður) הנמצא בקצהו של פיורד באורך של 17 ק”מ, בין שתי פסגות הרים בולטות הר Bjólfur בגובה 1085 מטר והר Strandartindur בגובה 1010 מטר. סיידיספיורדור נחשב על ידי רבים לאחד הכפרים הציוריים ביותר במזרח איסלנד.

סיידיספיורדור

הכפר טמון בסביבה ציורית ומשתרע לצידו הדרומי של הפיורד. לאורך קו החוף היתן למצוא חופים סלעיים פראיים ומושבות גדולות של תוכי ים (פאפינים) .הנוף והסביבה המרשימה באזור הכפר הם לא הגורם היחיד למוניטין של הכפר. סיידיספיורדור מפורסם גם בריכוז בתי עץ עתיקים שנשתמרו בו מתחילת המאה ה-19. המשורר האיסלנדי מתיאס יוהנסן (Matthías Johannessen) כינה את סיידיספיורדור “פנינה בתוך קונכיה”. אוכלוסיית הכפר מונה 750 תושבים.

סיידיספיורדור בחורף
סיידיספיורדור בחורף

הכנסייה של סיידיספיורדור

הכנסייה של סיידיספיורדור היא מבנה בסגנון ייחודי בצבע כחול בהיר הממוקם בלב הכפר. היא אולי אחת הכנסיות המוכרות של איסלנד ונקודת ציון מוכרת בכפר. ההיסטוריה שלה ארוכה ורבת גילגולים והחלה אי שם בשנת 1882 בחוות Dvergasteinn. משם היא הועברה לגבעה המשקיפה על חצי האי Vestdalseyri. בשנת 1894 הכנסייה נפגעה קשה מסערה ושופצה עד שבשנת 1920 הוחלט שוב להעבירה והפעם לסיידיספיורדור. מזלה של הכנסייה איתרע שוב ובשנת 1989 הכנסייה הכחולה נפגעה משריפה כאשר נערכו בה עבודות שיפוצים. עוגב הכנסייה ניזוק קשה ונהרס והיה צורך להחליפו בעוגב חדש. הכנסייה פתוחה למבקרים בתקופת הקיץ. הכניסה ללא תשלום.

הכנסייה של סיידיספיורדור
שביל הלבנים הצבעוניות המוביל לכנסייה. הכנסייה היא אחד האתרים הזוהים ביותר בכפר

ענף התיירות בתנופה

הכלכלה המקומית מאז ומתמיד היתה תלוייה בדיג, למרות שגם ענף התעשייה הקלה מפרנס תושבים רבים. בשנים האחרונות ענף התיירות ממלא תפקיד הולך וגדל, העיירה הציורית והסביבה המרהיבה מושכת כל שנה יותר ויותר מבקרים. את החותמת הרשמית על כך קיבלה העיירה לאחר שמגזין לונלי פלאנט בחרה בה לאחד המקומות שחובה לבקר בהם בעת טיול באיסלנד. בכפר יש כמה בתי מלון, אתר קמפינג וחנויות מזון. בסיידספורד יש גם סצנה תרבותית תוססת עם מרכז לאמנויות ושני בתי הקולנוע היחידים במזרח איסלנד. בכל חודש יולי מתקיים במקום פסטיבל האמנות LungA.

למידע נוסף על >> טיול מקיף איסלנד כולל הפיורדים המזרחיים.

מטיילים הנוסעים בכביש ההיקפי יכולים להגיע לסיידיספיורדור בקלות דרך כביש בשם Fjarðarheiði המשמש מעבר הרים מחבר את סיידיספיורדור לשאר איסלנד. העיירה נמצאת סך הכל 27 ק”מ מכביש הטבעת והעיירה אגילסטדיר הישוב המרכזי באזור. סיידיספיורדור מוקפת מכל צדדיה בהרים כאשר ההרים הבולטים הם – Bjólfur למערב (1085 מטר) והר Strandartindur למזרח (1010 מטר). הפיורד עצמו נגיש משני צידי הכפר אודות לכביש ראשי החוצה את הכפר.

הכפר סיידיספיורדור בפיורדים המזרחיים

סביבה וטבע סביב סיידיספיורדור

שמורת הטבע Skálanes

שמורת הטבע Skálanes נמצאת במרחק 17 ק”מ ממזרח לעיירה. השמורה היא ביתם של מגוון רחב של חיות בר, כמו גם נקודת מוצא מצויינת לאלו הרוצים לבקר בצד הדרומי של הפיורד. בשמורה יש בית גידול ומערכת אקולוגית המייצגת בצורה הטובה ביותר את מגוון החי והצומח של אזור הפיורדים המזרחיים של איסלנד. טיול באזור יפגיש אותנו עם מושבות של עופות ים, איילי צפון, מפלי מים ותופעות גיאולוגיות מעניינות אחרות. השמורה נמצאת באמצעה של רשת מחוברת היטב של בקתות הרים ושבילי הליכה. אפשרויות הפעילות באזור גדולה ואידיאלית לטיולי יום: טיפוס הרים, טיפוס על קרח, סקי וטיולי הליכה אידיאליים באזור.

הייקינג בסיידיספיורדור

בסביבת הכפר סיידיספיורדור ישנם כמה מפלי מים ושביל הליכה פופולרי המתחיל במרכז העיר וממשיך לאורך הגדה המזרחית של הנהר Fjarðará הזורם במרכז העיר. במעלה הנהר ניתן לראות 25 מפלים. בחורף, אזור מעבר ההרים Fjarðarheiði משמש כאתר סקי.

סיידיספיורדור

הפסל הסביבתי טוויסונגור (Tvísöngur)

טוויסונגור (Tvísöngur) פירושו בעברית “הדואט” הוא פסל סביבתי של האמן הגרמני Lukas Kühne הנמצא על צלע הר מעל העיירה סיידיספיורדור. הגעה למקום היא במסלול הליכה קצר של בערך 20 דקות ממפעל הדגים Brimberg בחלק הפנימי של העיירה.
הפסל מזכיר בצורתו פטריות בטון בגדלים שונים המחוברות זו לזו.  כל אחת מן הכיפות משמשת מעין תיבת תהודה ובשל הגדלים השונים כל אחת מפיקה צליל שונה.   

טוויסונגור Tvísöngur
הפסל הסביבתי טוויסונגור (Tvísöngur). צילום: Navin75

מ- Tvísöngur ניתן להמשיך למסלולי הליכה נוספים לכיוון Nautaklauf, אגם Botnatjörn או נחל Dagmálalækur (מסלולים ברמת קושי בינונית). ההליכה מתחילה מטוויסונגור בשביל תלול למדי המוביל לקצה התחתון של ההר.

מפל גופופוס (Gufufoss)

פירושו ‘מפל האדים’ הוא אחד מעשרים וחמישה מפלי המים בנהר Fjarðará הזורם לאורך הדרך היורדת לעבר הכפר סיידיספיורדור. שם המפל נגזר מהערפל שלעתים קרובות מלווה את האזור. מקורו של הנהר נמצא במישור Fjarðarheiði, בין סיידיפיורדור ואגילסטדיר.

מפל גופופוס

מעבורת לאירופה

המעבורת Norræna מגיעה מאירופה דרך איי פארו לסיידיספיורדור על בסיס שבועי.

מפת סיידיספיורדור

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.