טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

עמק תיורסה – Þjórsárdalur

עמק ת’יורסה (Þjórsárdalur) ‘עמק נחל השור’ היה בעבר מקום יישוב פורה; אולם כיום הוא שריד נדיר לזמנים ויקינגים שנשתמרו. מוקדי העניין בעמק ת’יורסה הם מרובים, עם נופים קונטרסטיים של חורשות ליבנה, נהרות ואוסף של מפלים מפורסמים; האזור מוקף בהרים שטוחי פסגה, וקרקיעותו עשוייה שדות לבה חוליים עתיקים.

הליכה לאורך ערוץ ת’יורסה (Þjórsá) רב העוצמה תוביל למקומות לא צפויים של יופי. הדרך אל העמק מתחילה כ-15 ק”מ מסלפוס לכיוון צפון מזרח, ונמשכת לאורך גדתו המערבית של נהר הת’יורסה אל פנים הארץ. פניה ימינה לכביש 32 מובילה לעבר העמק ודרך הכפר הקטן Arnes. כאן ב- Hagafell ניתן לעצור בצד הדרך ולהשקיף על הנוף, שממש יזמין אתכם לצלם את נופיו המרהיבים של הר געש הקלה. אטרקציות נוספות באזור בהמשך הדרך בחלקו הצפוני של הערוץ הם מפל היאלפרפוס (Hjálparfoss), מפל האייפוס (Háifoss), שמורת Gjáin, וחוות סטונג (Stöng).

עמק ת'יורסה

חוות סטונג (Stöng) – ממצאי חווה ויקינגית מתקופת ימי הביניים שנחפרה בשנת 1974. מה שניתן לראות כאן הם יסודות של אבן של בית חווה, מכוסה בגג עץ מגן עם גג אדום. חווה זו גמו חוות אחרות באזור ננטשו בעקבות התפרצויות של הר געש הקלה הסמוך. מחוות סטונג (Stöng) מתחיל שביל ההליכה לשמורת Gjáin. דרך עפר המתאימה בעיקר לרכבי 4X4 מובילה לחוות סטונג. ניתן גם להגיע עם רכבים רגילים אך יש לעשות זאת בזהירות.

חוות סטונג

שמורת Gjáin היא אחת המקומות הקסומים והסודות השמורים ביותר באיסלנד. פיסת גן עדן מצפה למבקרים ב- Gjáin, מקום בו פרחי בר ותצורות סלע יחידות במינן תוחמות גיא שופע צמחיה, עמוס פלגים ומפלי מים ומאוכלס בברווז איסלנד. משעול יפה של 20 דקות הליכה מוביל משרידי החווה בסטונג אל פינת חמד זו. שפע של מפלים מים, בריכות טורקיז וסלעי משוננים בשלל צורות יחד עם צמחי אנג’ליקה לרוב פזורים לאורך השמורה הקומפקטית. נראה כאילו המקום תוכנן בידי יד אמן שביקש לשלב את כל נפלאותיה של איסלנד במקום אחד. מעל השמורה מתנוסס לתפארת הר געש הקלה שמוסיף עוצמה והוד לחוויה הנפלאה ממילא.

Gjain

חווה משוחזרת מתקופת הסאגה (Þjóðveldisbærinn) – באתר זה נמצאים שרידיה של בית חווה ויקינגי מהמאה ה-12, שהשתמר במצב טוב למדי. לפני ההתפרצות הקטלנית של הקלה בשנת 1104 האזור היה מקום ישוב משגשג עם לא פחות מעשרים חוות. מפות המדגימות את מערך ההתיישבות ופרטים נוספים מוצגות בחווה. מידע נוסף כאן.

thjodveldisbaerinn

מפת עמק תיורסה

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.