צרו איתנו קשר:

העמק המעשן והנהר החם רייקאדאלור – Reykjadalur

עמק רייקאדאלור (Reykjadalur) אשר פירושו “העמק המעשן” הוא עמק יפיפה ומיוחד במינו הממוקם בפאתי הכפר המקסים קוורגרדי (Hveragerði). רייקאדאלור נמצא כ-45 ק”מ מרייקיאוויק על כביש הטבעת לכיוון דרום. העמק מלא במעיינות חמים, ארובות קיטור ובוץ מבעבע והאטרקציה המרכזית היא שיש במרכזו נהר חם שניתן לרחוץ בו! אזור העמק המעשן הוא חלק מאזור גדול יותר הנקרא על שם הר געש הנגיל (Hengill), הר געש רדום שפעילותו האחרונה הייתה לפני 120,000 שנה.

כיצד מגיעים לעמק המעשן?

ההגעה לחניון הכניסה לעמק המעשן היא דרך העיירה קוורגרדי (Hveragerði), יש להיכנס ברחוב הראשי של העיירה ולנסוע ישר עד שעוברים את מגרש הגולף מצד ימין. שם כבר אפשר לראות את השילוט המכוון למגרש החנייה של הנהר החם. בכניסה לחניון יש בית קפה קטן בשם Dalakaffi שם יש שירותים ומגישים עוגות טעימות וקפה.

מסלול הליכה לנהר החם

הטיול הרגלי מתחיל ממגרש החניה ממנו המעבר לשביל הוא על גשר מעל נהר רחב. אורך המסלול הוא 6 ק”מ הלוך ושוב ולוקח בסביבות שעה הליכה לכל כיוון. ממגרש החנייה יוצא שביל הליכה המוביל לעמק המעשן ברייקיאדלור. אורך המסלול הוא 3 ק”מ לכיוון אחד ונמשך כ- 45-60 דקות לכל כיוון. המסלול עצמו מסומן היטב ואינו מאתגר במיוחד, כל אדם בעל כושר הליכה סביר יעבור אותו ללא בעיה מיוחדת. המסלול מתחיל מנקודה נמוכה ליד מגרש החנייה ומטפס סביב כמה גבעות עד שבסופו של דבר יורד לתוך העמק היפה.

גן עדן גיאותרמי

הדרך עוברת בנופים מעניינים של מעיינות חמים ובורות קיטור, אחד הבורות בדרך הוא קידוח הנקרא Drottningarhola “קידוח המלכה”. כשעוברים בנקודה הגבוהה של השביל ניתן לראות מצד שמאל של השביל מפל יפה המשתפל אל העמק. זהו עמק Djúpagil, והמפל  נקרא Djúpagilsfoss. קשה לפספס את המפל והעמק משום שהוא נמצא ממש בזווית תצפית נוחה מהשביל. ניתן להגיע רגלית עד המפל אך הנוף המרהיב ביותר של המפל הוא מהשביל עצמו. בזמן ההליכה כדאי להביט על ההרים סביב ולראות תמרות קיטור שיוצאות מחרכים בהר, ריחות הגופרית והקיטור הסמיך סביב מלמד עד כמה האזור פעיל וולקנית. חוסר היציבות באזור הגיע לשיא בשנת 2008 כאשר רעידת אדמה חזקה בעוצמה של 6.3 בסולם ריכטר פקדה את העיירה קוורגרדי והסבה נזקים רבים לבתים ולרכוש. רעידת האדמה התרחשה ב-29.5 בשעה 15:45 והיא הורגשה היטב בכל רחבי איסלנד. כיום במרכז המבקרים בכניסה לכפר קוורגרדי ישנו מוזיאון קטן הנותן הדגמה של עוצמת רעידת אדמה שהתרחשה באותו יום. כתוצאה מרעידת האדמה נפערו בורות קיטור גדולים סמוך למגרש הקרוב לא רחוק מהבריכה העירונית.

גן עדן גיאותרמי בעמק המעשן
גן עדן גיאותרמי בעמק המעשן

ואלס להגנת הטבע האיסלנדי

השביל לנהר הגיאותרמי משמש גם רוכבי סוסים ומי שמעוניין יכול להצטרף לטיול רכיבה פרטי אך גולת הכותרת של המסלול הוא הנהר החם. איסלנד ברוכה בבריכות גיאותרמיות רבות בהן ניתן לרחוץ אך נהר גיאותרמי חם הוא תופעה מדהימה בפני עצמה. שימו לב שיש לשמור עד כמה שניתן להישאר במסגרת השבילים המסומנים כי הטבע כאן עדין ושברירי. בנוסף שלטי אזהרה מתריעים מהתקרבות יתרה לאזורים הפעילים משום שטמפרטורת הקרקע שם יכולה להגיע עד למאה מעלות!

>>> ביקור בעמק המעשן ועוד אתרים מרתקים במסלול טיול נהיגה עצמית באיסלנד

בסיום שביל ההליכה מגיעים לנהר. על גדות הנהר נבנו משטחי עץ להליכה כולל עמדות החלפה. אין במקום מלתחות, שירותים או עמדות החלפה סגורות. הכל נמצא באוויר הפתוח והרעיון היה לשמר את החוויה הטבעית עד כמה שיותר תוך כדי פגיעה מינימלית בטבע. הרחצה בנהר הגיאותרמי היא פינוק אמיתי. טמפרטורת המים משתנה, ככל שעולים במעלה הנהר המים חמים יותר. בהמשך הנהר יש מפגש של הנהר עם נחל קר וטמפרטורת המים יורדת בהדרגה ככל שמתקדמים. ניתן לנוע עם או נגד זרימת המים ולבחור את המקום עם הטמפרטורה המתאימה בדיוק בשבילכם. הכניסה לעמק רייקדאלור היא ללא תשלום.

רחצה בנהר החם
מתרחצים בנהר החם

קניון קלמברגיל (Klambragil)

לפני שאתם יוצאים לדרך לא לשכוח להצטייד בכל מה שצריך כולל: שתייה, בגד ים, מגבת ובגדים להחלפה. לפני שאתם נכנסים פנימה לתוך המים (קשה להתאפק!) כדאי להמשיך עוד כמה מאות מטרים לתוך העמק בשביל ההליכה המסומן עד לקניון קלמברגיל (Klambragil) לראות את האזורים הגיאותרמיים הנהדרים הנמצאים סמוך למתחם רתימת הסוסים. כאן ממש בקצה העמק תפגשו גם במפל מים קטן ויפה הנופל מחריץ בהר ולמרגלותיו לגונה קטנה. מעל קניון קלמברגיל נמצא שביל הליכה נוסף המוביל לעמק רייקיאדלור. על מנת לקבל עמדת תצפית על העמק כולו ניתן לעלות על צלע ההר ולהשקיף מטה. ראו בסרטון למטה.

מסלול הליכה חלופי (קצר יותר) לעמק המעשן

כפי שהוזכר בפסקה הקודמת, מעל קניון קלמברגיל יש מסלול הליכה חלופי וקצר יותר (2 ק”מ לכל כיוון) לעמק המעשן יוצא מנקודת לא מסומנת על כביש הטבעת. יש לרדת מהכביש הסלול לתוך דרך עפר שבנסיעה איטית של כמה קילומטרים מתאימה גם לרכבים רגילים. דרך לחיצה כאן

חניון בכניסה לעמק רייקאדלור
הכניסה דרך החניון המאולתר לעמק רייקאדלור

טיול חורף לעמק המעשן

תקופת החורף האיסלנדי משתנה את תנאי הדרך באופן משמעותי. זה נכון לכל אתר טבע באיסלנד וקל וחומר לאזור העמק המעשן. תמיד מומלץ לעקוב אחר תחזית מזג האוויר ולוודא שלא צפויה סערה, רוחות חזקות או מזג אוויר סוער. יש לשים שם כאשר רקע המסלול לבן והשביל מכוסה שלג ניתן בקלות לאבד את השביל ולכן חשוב מאוד להימנע להיקלע לזמן החשיכה, אז ההליכה בשביל עשויה להיות אף מסוכנת. כדאי לצאת עם נעלי הליכה גבוהות מחוברות במסמרים על מנת למנוע החלקה. בכל מקרה יש תמיד להפעיל שיקול דעת ולא לזלזל בתנאי הטבע האיסלנדי. תמיד להתכונן לגרוע ביותר ולא להסס לשוב על עקבותיכם אם אתם לא בטוחים שאפשר להתקדם. אזהרות אלו לא נועדו להפחיד אלא רק לוודא שאתם יודעים לקראת מה אתם הולכים ולוודא שתתכוננו כראוי.

מיקום העמק המעשן

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.