טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

אולפסוויק – Ólafsvík

אולפסוויק (Ólafsvík) היא עיירת דייגים בחלק המערבי של חצי האי סנייפלסנס (Snæfellsnes), במערב איסלנד. בעיירה חיים 1,100 תושבים. אולפסוויק היא העיירה הראשית של עיריית סנייפלסבאייר (Snæfellsbaer), הכוללת גם את הכפרים הטליסאנדור (Hellissandur) ואת ריף (Rif).

אולפסוויק

אולפסוויק מילאה תפקיד חשוב בהיסטוריה של איסלנד בכך שהפכה למקום מסחר שהוסמך כבר בשנת 1687 על ידי מלך דנמרק. במאה ה-17 אולפסוויק היתה העיירה הראשונה באיסלנד שקיבלה רישיון מסחר מהמלך הדני בשל מיקומה האסטרטגי על פיורד בריידאפיורדור (Breiðafjörður). אחד ממפרצי הים העשירים בדגה באיסלנד. בזכות תעשיית הדייג היציבה שלה, אולפסוויק יחד עם שאר עיריית סנייפלסבאייר היה האזור שהכי פחות הושפע מהמשבר הכללי הגדול של שנת 2008 שפגע קשות באיסלנד.

אולפסאוויק
העיירה אולאפסוויק על רקע הר Enni

כמו רוב העיירות והכפרים לאורך חופיה של איסלנד, הדברים קיבלו תפנית דרמטית בתחילת המאה ה-20. לאחר עשרות שנים של שימוש בסירות משוטים, החלו האיסלנדים לייבא סירות מנוע. להתפתחות זו היו השפעות משמעותיות על הכלכלה של ענף הדייג שהחל לצמוח במהירות. נמלים שופרו ומפעלי עיבוד דגים קמו לאורך המדינה. אתרע מזלה של אולפסוויק והנמל שלה שהתאים לסירות המשוטים הקטנות, לא התאים לספינות המודרניות בעלות מנועי הדיזל. בעקבות זאת, עד שנות החמישים של המאה ה-20 קרנה של העיירה ירדה, עד שבשנות השישים החל פיתוח נמל מודרני שבבסיסו משמש את הדייגים במקום עד ימינו.

אולפסוויק בחורף

כיום אולפסוויק בנויה בעיקר מבתים משפחתיים שנבנו במהלך המאה ה-20. בתי המגורים שנבנו במאות ה-17 וה-18, היו ברובם צריפים וסככות, שכבר מזמן לא קיימים. מזכרת מתקופה זו הוא המבנה Pakkhúsið הכהה שעומד במרכז העיירה.

בניגוד לרוב אזורי איסלנד, התושבים באולפסוויק מחממים את בתיהם באמצעות חימום חשמלי. אזור אולפסוויק “קר” ללא גישה לחום גיאותרמי ואין מקורות מים חמים זמינים באזור שיכולים לשמש לחימום. בפאתי העיירה ישנו סכר הידרואלקטרי קטן המספק חשמל לרשת המקומית.

אתרים מעניינים

אולפסוויק היא נקודת התחלה מצוינת לטיולים בפארק הלאומי סנייפלסיוקול (Snæfellsjökull) עם החופים היפים, הר געש הכביר והטבע הבתולי.

הכנסייה של אולפסוויק (Ólafsvíkurkirkja) זה המבנה הבולט בעיירה. צורתו היחודית מזכירה תורן של ספינה אך למביט מלמעלה, צורת הכנסייה מזכירה צורת דג קוד (באקלה) מיובש פרוס, מה שבאופן מסורתי מהווה את העוגן הכלכלי של העיירה החל מתחילת ההתיישבות במקום ועד היום.

הכנסייה באולפסוויק
הכנסייה של אולפסאוויק המזכירה צורת דג בקלה מיובש

כ-10 ק”מ ממערב לאולפסוויק בפאתי הכפר הטליסאנדור (Hellissandur), עומד תורן הרדיו של Gufuskálar שמגיע לגובה של 412 מטר. בעבר התורן החזיק בשיא של המבנה המלאכותי הגבוה ביותר באירופה.

במרכז הכפר עומד מבנה שחור בולט, זהו בית האריזה הישן (Pakkhúsið). נבנה בשנת 1844 וכיום משמש כמוזיאון מקומי עם תצוגה של שיטות עבודה ישנות, כלי עבודה מסורתיים ובית קפה – פתוח במהלך הקיץ.

מפל Bæjarfoss – בחלק המזרחי של העיירה יש שביל הליכה למפל יפה הנופל מגובה של 50 מטר.

באולפסוויק יש בריכת שחייה מקורה מקורה עם ג’אקוזי חיצוני.

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.