טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

הטליסאנדור – Hellissandur

הטליסאנדור (Hellissandur) נרשם לעיתים בטעות “הליסנדור”. הוא אחד מכפרי הדיג הראשונים והוותיקים באיסלנד, התיישבות במקום החלה במאה ה-16. הכפר נמצא בחלקו הצפון מערבי של חצי האי סנייפלסנס וחלק מעיירת סנייפלסבאייר (Snæfellsbær) המאגדת בתוכה מספר עיירות קטנות. בכפר חיים 550 תושבים.

קשת מושלמת בעיירה הטליסאנדור
קשת מושלמת בעיירה הטליסאנדור

הטליסאנדור היתה בעבר מרכז דייג חשוב ואחד מהנמלים המרכזים של חצי האי סנייפלסנס. כיום הנמל שבעיירה לא פעיל והדייגים פועלים מהכפר הסמוך ריף (Rif) הנמצא במרחק שני קילומטר משם. כיום דיג נותר מקום הפרנסה העיקרי של תושבי הכפר יחד עם שירותי תיירות והשירותים הנלווים לכך.

הטליסאנדור

הטליסאנדור משמשת כשער הכניסה לאחת מהאטרקציות החשובות באיסלנד. פארק לאומי סנייפלסיוקול (Snæfellsjökull) נמצא ממש בצמוד לכפר ומהכפר עצמו יש נוף מרשים של הקרחון והר הגעש. הר הגעש סנייפלסיוקול התפרסם על ידי ז’ול ורן בספרו “מסע למרכז כדור הארץ”. ממש מחוץ לכפר, נמצאת הכניסה הצפונית לפארק המקיף את הצד המערבי והדרומי של הקרחון.

האזור המישורי שבין הכפרים הטליסנדור לריף הוא גן עדן לצפרים, זהו אחד ממקומות הקינון הגדולים ביותר באיסלנד לשחפית הקוטב המקננת במקום במהלך הקיץ. ציפורים מופלאות אלו הן בעל החיים בעל הנדידה הארוכה בעולם. כל שנה הן עפות כל הדרך לאנטארקטיקה וחזרה.

גרפיטי הטליסאנדור
באזור המחסנים של הטליסאנדור יש ציורי קיר מרהיבים רבים

בהטליסאנדור יש מוזיאון ימי בו מוצגות תערוכות הכוללות את סירת השיט העתיקה ביותר באיסלנד, שנבנתה בשנת 1826.

אנטנת תקשורת Gufuskálar – המבנה הגבוה באירופה

ביציאה המערבית מהכפר הטליסאנדור ניצבת אנטנה בולטת. מדובר על אחד המבנים הגבוהים באירופה המתנשא לגובה של 412 מטר. זוהי אנטנת התקשורת הגבוהה ביותר במערב אירופה. האנטנה נבנתה והופעלה על ידי הצבא האמריקני בזמן המלחמה הקרה. איסלנד אשר נמצאת במיקום אסטרטגי בין אירופה לאמריקה החזיקה בסיס חיל אוויר בקפלאוויק. האמריקאים הצטרכו להביא צוות בניה מיוחד של אינדאנים משום שלא נמצא אף פועל איסלנדי שהיה מוכן לטפס כל כך גבוה. כיום האנטנה עשתה הסבה מקצועית ומופעלת על ידי RUV, חברת השידור הציבורי של איסלנד. 

אנטנת תקשורת הטליסאנדור

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.