מערות לבה

מערות לבה נמצאות באזורים פעילים וולקנית. מערת הלבה המתוארת במאמר זה היא אחת מיני רבות הקיימות באיסלנד. מערה זו שמה Gjábakkahellir והיא נמצאת באחד האזורים הכי פעילים מבחינה וולקנית באזור פארק ת’ינגווליר, בדיוק על קו התפר הבין יבשתי. אורך המערה הוא 364 מטר למערה יש 2 פתחים, כלומר נכנסים מפתח אחד ויוצאים מפתח שני. המערה היא דוגמה נאה למערת לבה מסוג צינור לבה Lava tube.

הזמנת טיול למערת לבה

בתחתית העמוד ניתן להזמין כרטיסים לטיול לאחת מהדוגמאות הטובות ביותר של מערות לבה באיסלנד, מערה זו נקראת Vatnhellir והיא נמצאת בחצי האי סנייפלסנס.

מערת לבה איסלנד
צינור לבה עם פתחים בתקרה

תהליך ההיווצרות של מערת לבה

צינורות לבה הם מוליכים טבעיים שדרכם זורמת לבה מתחת לפני השטח בעת התפרצות. לאחר שהלבה מתנקזת ומתקררת נשאר מבנה הנראה כמו צינור או מנהרה. כאשר לבה נפלטת מהר געש היא זורמת באופן טבעי במסלול שהכי פחות התנגדות לזרימה. השכבה החיצונית של הלבה מתקשה בעוד החלק הפנימי ממשיך לזרום ויוצר מעין ערוץ אופקי שאליו מתועל זרם הלבה. ערוצים אלה הם השלבים ההתחלתיים של צינור הלבה. החום של הלבה מבודד מהאוויר הקר שבחוץ ונשמר היטב וכך הלבה נשארת במצב נוזלי ויכולה להמשיך ולזרום. בהתאם לשיפוע ולפני השטח שמעליו הלבה זורמת, ולצמיגות הלבה נוצרים סוגים שונים של צינורות לבה. יתכן מצב שבו נוצרים כמה צינורות מקבילים זה לזה, או כמה צינורות מעל או מתחת לצינור הראשי. יתכנו צינורות שהן צינור בתוך צינור, זה נוצר כאשר "קירות" הצינור נוטים פנימה ומאפשרים ללבה חדשה לזרום מעליהם ומתחתם. צינורות הלבה הם למעשה מערות הלבה הנפוצות ביותר. ישנם סוגים נוספים של מערות לבה, כגון סדקים, או חדרים.

טיול במערת לבה
טיול מודרך במערת לבה

מערות לבה בחורף

ישנן אגב לא מעט מערות קרח, שהן למעשה מערות לבה, שנוצר בתוכן קרח. גם במערה (Gjábakkahellir) יש קרח ונטיפי קרח בחורף. המערה רחבה מאוד, ומאפשרת לעמוד בגובה מלא. ריצפת המערה איה נראית מתחת לערמות של סלעים. הסלעים הן תוצאה של התמוטטות התקרה, אבל זה קורא רק בכמה עשרות שנים הראשונות אחרי היווצרות המערה. פסים בגוונים שונים על קירות המערה מסמנות את הגבהים השונים אליהם הגיעה הלבה. במקומות שונים ניתן לראות בתקרות המערה מעין נטיפים. נטיפים אלה נוצרות משפריץ של לבה רותחת אל התקרה, החומר החל לזלוג, ו"נאפה" תוך כדי תהליך על ידי החום ששרר במערה.

גילוי המערה

במערה שוררת עלטה מוחלטת, לא משנה כמה זמן נשהה בה, עינינו לא יתרגלו לחשיכה, לכן אין בה צמחיה ובעלי חיים, מלבד בקטריות. תחושת המרחב הולכת לאיבוד במערה. עקב החושך, שינויי כיוון והפיתולים, קשה מאוד להאריך איזה מרחק עוברים ולאיזה כיוון. המערה התגלתה במקרה כאשר מלך דנמרק הגיע לביקור באיסלנד במאה ה 19. באותה תקופה כמעט ולא היו דרכים למעבר כרכרות באיסלנד, אלה רק שבילים המתאימים לרכיבה והליכה. על מנת לאפשר למלך דנמרק לחזות בפלא של מפל גולפוס "מפל הזהב", ולהגיע לשם בכרכרה שלו הוחלט לבנות דרך לכרכרות. במהלך בנית הדרך התגלתה המערה. איסלנד באותה תקופה הייתה מדינה עניה מאוד, ובבניית דרך המלך הושקעו כרבע ממשאביה הכספיים של איסלנד. המלך אגב, הופיע על סוסו.

מערת לבה בחורף
נטיפי קרח במערת לבה

ענף חקר המערות הוא ענף צעיר יחסית באיסלנד, ותופס תאוצה רק ב-50 השנים האחרונות. הסיבה לכך היא שהאיסלנדיים היו (ואולי עדין) מלאי אמונות תפלות, והאמינו שבמערות האלה חיים כל מיני גמדים, רוחות וזומבים. ולכן נמנעו מלהיכנס לכל מיני "חורים" באדמה.

מערת לבה נוספת יש באזור בורגנס שאורכה מגיע לקילומטר וחצי, והיא נקראת סורטסהטליר (Surtshellir). יש ככל הנראה עוד הרבה מערות מעניינות באיסלנד המחכות להתגלות, אולי על ידי מישהו מכם…

צינור לבה

הביקור במערה לוקח כשעה. יש לבוא מצוידים בנעליים סגורות. במערה קריר ולח, אז כדאי להביא בגד חם, מכנסיים עמידות למים וכפפות להגנה על כפות הידיים כשנוגעים באבנים או קירות.

לקריאה נוספת על: הגיאולוגיה של איסלנד.

מערת לבה Vatnshellir בחצי האי סנייפלסנס:

מערת הלבה Vatnshellir בחצי האי סנייפלסנס היא אחת הדוגמאות המוצלחות של מערות לבה באיסלנד. המערה נמצאת בין חוף דופאלונסאנדור (Djúpalónssandur) והכפר הטנר (Hellnar).
משך הטיול: 45 דקות.
הטיול יוצא כל השנה.
גיל מינימום: 5 שנים.
רצוי להביא: ביגוד חם, נעלי הליכה טובות, כפפות.
החברת המפעילה: Summit Guides.
מיקום על המפה – לחיצה כאן.

Login