הפנרפיורדור – Hafnarfjörður

הפנרפיורדור (Hafnarfjörður) היא אחת מערי הלוויין של רייקיאוויק ומכולן היא העיר בעלת המאפיינים הרבים ביותר של עיר עצמאית. פירוש השם הפנרפיורדור (hafnarfjörður) הוא "פיורד הנמל" ואכן העיר מתהדרת בנמל טבעי מצוין ושוקק חיים הנושק למפרץ יפה. העיירה הפנרפיורדור צמחה בשדה לבה שזרם מהתפרצות של הר Búrfell לפני 7300 שנה. כאשר הלבה זרמה לתוך הים הקפיאה המהירה של הלבה הרוצחת יצרה צורות מוזרות וציוריות. בין סלעי הלבה נבנו בתי העיר המשווים למקום נופך דרמטי ומיוחד.

כל הטיולים לעצמאים כוללים את רייקיאוויק והאתרים סביבה. כנסו לבחור את המסלול שלכם!

הפנרפיורדור

בהפנרפיורדור תעשייה בתחומים שונים שהבולט בהם הוא מפעל האלומיניום הרביעי בגודלו באירופה הנמצא ביציאה הדרומית מהעיר לכיוון נמל התעופה בקפלאוויק.

25,000 תושבי העיר הופכים אותה לעיר השלישית בגודלה באיסלנד עם נמל הדיג הגדול במדינה. בכל יום ניתן לראות ספינות דיג גדולות עוגנות בנמל העיר. אחד מסימני ההיכר של העיר הם הכנסייה היפה בכיכר סמוך לנמל, הכנסייה מושכת תשומת לב של מטיילים ישראלים רבים בעיקר הודות למגן הדוד הגדול הנראה בבסיס המגדל של הכנסייה. הפנרפיורדור מציעה למבקרים אווירה נינוחה ושפע של פעילויות כגון צפייה בלווייתנים, רכיבה על סוסים, פסטיבל ויקינגי ועוד מגוון של בתי קפה ומסעדות.

הפרנרפיורדור בערב

היסטוריה

העיר נזכרת לראשונה כבר בספרי הסאגות והאזכור הוודאי הראשון של העיר מתוארך לסוף המאה ה-14. במאה ה-15 סוחרים רבים מאירופה עברו בנמל העיר בספינותיהם החל מהאנגלים ולאחריהם הגרמנים. במהלך המאה ה-16 לאחר שהמונרכיה הדנית השתלטה על האי, הדנים השתלטו לגמרי על המסחר באי והפנרפיורדור הפכה למרכז מסחר חשוב והנמל המרכזי של איסלנד. בשנת 1793, התיישב בעיר איש העסקים בעל ההשפעה Bjarni Sívertsen והפך את העיר למרכז דיג חשוב. מאז, הוא זכה להיקרא "אב העיר הפנרפיורדור" ולכינוי "אדון ביארני". בשנת 1908 זכתה הפנרפיורדור למעמד מוניציפלי של עיר.

הכנסייה של הפנרפיורדור
מגן דוד מעטר את חזית הכנסייה של הפנרפיורדור

הכפר הוויקינגי

לא רחוק משם נמצא אחד מסמני התרבות של העיר, זהו "הכפר הוויקינגי", זהו קומפלקס המורכב ממסעדה-פאב, מלון ומרכז מבקרים המציג את התרבות הוויקינגית עם תצוגה חיה של ויקינגים בני ימינו. בכל שנה מתקיים במקום הפסטיבל הוויקינגי הכולל חגיגות עתירות יין, חרבות וכמובן…וויקינגים. למידע נוסף – לחצו כאן.

הכפר הויקינגי איסלנד

בירת ה"אלפים" העולמית

הפנרפיורדור בנויה על גבי שדה של סלעי לבה עצומים ומלאה בנקיקים ומקומות מסתור רבים לאלפים (Elfs) "האנשים הנסתרים" שכמותם ראינו גם בסרט "שר הטבעות". הפנרפיורדור נחשבת לעיר הבירה של האלפים ואורחים ומקומיים כאחד מתבקשים להתחשב ברווחת הדיירים הנסתרים של המקום ולא להשמיע רעשים גבוהים ללא התרעה מוקדמת.

הפנרפיורדור

פארק Hellisgerði

פארק קסום חבוי בשכונה שקטה בלב הפנרפיורדור. שביל מתפתל ליד בריכה מקסימה עם מזרקה בינות סלעי לבה גדולים ושחורים יוצרים אווירה מסתורית ומעניינת. פארק Hellisgerði מומלץ לביקור בקיץ כאשר צבעי ירוק של אזוב עוטפים את הסלעים והקרקע וגם בחורף שסלעי הלבה בפארק מקושטים במעטה של שלג לבן. המערות והגומחות של הפארק הם אחד ממקומות המסתור הידועים של האנשים הנסתרים (Huldufólk), אלפים (Elfs) ושאר יצורים מיסטיים החיים להם בשלווה בהפנרפיורדור.

פארק Hellisgerði הפנרפיורדור
גם בני אדם מטיילים בפארק Hellisgerði