טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

היסטוריה קדומה

סמל איסלנד הנקרא Skjaldamerkið, מתאר את ארבעת השומרים של האי, העומדים על לוח בזלת ותומכים בדגל איסלנד. השור הוא שומרו של דרום מערב האי, העיט שומר על צפון מערב האי, הדרקון שומר על צפון מזרחה של איסלנד וענק הסלעים שומר על דרום מזרחה.

האגדה מספרת על מלך נורווגיה שרצה לנקום באיסלנדים ושלח קוסם לאי. הקוסם רצה להתגנב לאי ולכן לבש דמות לוויתן. בכל חוף שהקוסם ניסה לעלות אליו, הוא נתקל בשומר ונאלץ לחפש מקום אחר. כך הוא סבב את כל האי ולכשנכשל בניסיונותיו לעלות לחוף שב על עקבותיו.

פלישות הויקינגים

בשמונה ביוני שנת 793 לספירה, הגיעה קבוצה קטנה של פושטים ויקינגים למנזר באי לינדיספארן. מה שקרה לאחר מכן, הדהים את אירופה הנוצרית וסימן את ראשיתה של התקופה הויקינגית האלימה, שנמשכה עד לשנת 1050 לערך.

סמל איסלנד

ללא ספינותיהם המרשימות לא היו הויקינגים יכולים לערער את בטחונה של אירופה. הספינות המהירות נעו בים הפתוח ובמעלה הנהרות באותה הקלילות ואפשרו לבצע תקיפות, עמוק במעלה הנהרות והפיורדים של אירופה. הספינה הממוצעת נשאה 30 לוחמים שהיו יורדים לחוף, זורעים הרס וביזה ונעלמים לפני שהמקומיים התארגנו להגנה. הגדולות שבספינות נשאו 100 לוחמים ומספר סוסים.

מוצא האיסלנדים

מרבית הסקנדינבים היו חקלאים במקורם. מחסור חמור של אדמות בנורבגיה וחוסר שביעות רצון מהשפעת המלוכה דחפו רבים להגר. איי צפון סקוטלנד, שטלנד (Shetland) ואורקני (Orkney) ייושבו ראשונים כשהמתיישבים מסגלים לעצמם אורך החיים שהביאו מהבית. מבדיקות גנטיות שבוצעו עולה כי 80% מהגברים האיסלנדים הם ממוצא נורווגי ו 60% מהנשים הן ממוצא קלטי. הנורווגים “עצרו” ככל הנראה בצפון אירלנד בדרך להתיישבות באיסלנד.

מי באמת גילה את אמריקה?

בקיץ של שנת 2000 יצאו קפטן אגרסטון וצוות ה “איסלנדינגור” למסע בצפון האוקיינוס האטלנטי, כדי לשחזר את מסעות הוויקינגים ל “וינלנד” (Vinland) ארץ היין, או כפי שהיא מוכרת היום, אמריקה. לפי הסאגות האיסלנדיות אמריקה התגלתה ע”י לייפור איריקסון (Leifur heppni Eiríksson) בשנת 1000 לספירה בדיוק. הצוות ערך מסע של 4200 מייל, עצר ב-25 נמלים בדרכו וזכה לברכתם של כחצי מיליון איש לאורך הדרך. עד לשנות ה-60 הייתה ההתייחסות למסעות הויקינגים ליבשת אמריקה, כפי שתוארו בסאגות, מסויגת. בשנת 1960, איתרה חפירה ארכאולוגית בניופאונדלנד (Newfoundland), שרידי התיישבות ויקינגית, בדיוק במקום בו צוינה “וינלנד” על המפה הויקינגית העתיקה ובכך שמה קץ לספקות.

רייקיאוויק בעבר
רייקיאוויק ואגם טיורן בסביבות שנת 1900

ויקינגים – גילויים חדשים

בסתיו של שנת 834 לספירה נקברה אישה עשירה אולי מלכה או שמאנית חשובה עם הציוד שיועד לה לעולם הבא. על הספינה נקברו עם האישה ככל הנראה המשרתת שלה, ארבעה שוורים, לפחות תריסר סוסים, עגלה, שני אוהלים, מספר מיטות, סירים וציוד רב. אתר הקבורה המפואר נחפר בשנת 1904, ב “אוסברג” נורווגיה ושפך אור רב על התרבות הוויקינגית הטרום נוצרית. עד לחפירה זו נחשבו הויקינגים לברברים גרידא. החפירה חשפה הישגים אמנותיים ותרבותיים שלא נפלו מאלו של האירופים בני תקופתם.

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.