סלפוס – Selfoss

סלפוס (Selfoss) היא העיירה הגדולה ביותר בדרום איסלנד ומרכז השירותים והמסחר של האזור כולו. אוכלוסיית העיר מונה 6500 איש. סלפוס ממוקמת על גדות נהר Ölfusá במרחק שעה נסיעה מרייקיאוויק (60 ק"מ). הגשר שהוקם מעל נהר Ölfusá העובר סמוך לעיר החזיק במשך שנים רבות בתואר, המבנה המלאכותי הגדול ביותר באיסלנד.

גם אתם רוצים לבקר בסלפוס ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

בניית הגשר אפשרה מעבר נוח בין אזור דרום איסלנד ומחוז Árborg שם נמצאת סלפוס לבין עיר הבירה רייקיאוויק, עובדה שתרמה להתפתחות העיר והאזור כולו. בשנת 1930 סלפוס קיבלה חיזוק משמעותי לאחר שמחלבה אשר הוקמה בשטח העיירה היוותה עוגן כלכלי לתושבי המקום. נוסעים העוברים גם בימינו ברחוב הראשי של סלפוס (כביש מספר 1) יוכלו להבחין במבנה המחלבה המודרני של חברת MS שפועל בסלפוס עד היום.

אורות הצפון בסלפוס
הכנסייה של סלפוס על רקע הזוהר הצפוני

מרכז העיירה החדש-ישן

בין השנים 2020-2021 נבנה במרכז העיירה סלפוס מרכז מסחרי יפיפה בסגנון רטרו של בתים עתיקים וצבעוניים שכמותם עמדו במקום לפני שנים רבות. חלק מהמבנים הישנים שהיו במקום עברו שיפוץ והסבה וכעת ניתן להסתובב בין החנויות והגלריות ולשבת באחד מבתי הקפה היפים במקום. סלפוס עוברת תהליך של התחדשות ופיתוח המביאה למקום תושבים חדשים ומבקרים שבעבר דלגו עם העיירה בדרכם ליעדים אחרים.

מרכז סלפוס

מוזיאון בובי פישר

נחשב לאחד מגדולי השחמטאים בעולם, אם לא הגדול מכולם. בובי פישר היהודי במוצאו עבר תהפוכות רבות בחייו עד מותו גלמוד ומנודה באיסלנד. איסלנד הייתה המדינה היחידה שהסכימה לתת לו מקלט לאחר שהיה מבוקש על ידי ממשלת ארה"ב בגין ביטויים פוגעניים. החיים הלא שגרתיים של בובי פישר מהווים קונטרסט חד לחיים בעיירה השלווה. קברו של בובי פישר נמצא בחצר כנסייה קטנה לא רחוק ממרכז העיירה.

מוזיאון בובי פישר

טיולים באזור סלפוס

באין אטרקציות ממשיות משל עצמה, סלפוס משמשת כמקום עצירה לתדלוק והצטיידות יותר מאשר יעד בפני עצמו. הנקודה המעניינת ביותר בעיירה היא הגשר התלוי שנבנה בשנת 1945 מעל לנהר Ölfusá השופע. סלפוס היא גם מרכז מצוין לטיולים יומיים ואטרקציות רבות באזור. דיג סלמון פופולרי מאד לאורך נהר Ölfusá לא רחוק מהגשר בפתאי העיירה. כל השירותים הנחוצים לתיירים זמינים בסלפוס כמו מרכז מידע תיירותי, מלונות, מסעדות ומאפייה מצוינת. בשל העובדה שאת העיר חוצה כביש מספר 1, אנשים רבים מבקרים בעיירה במשך השנה כולה.

סלפוס Selfoss
הגשר בכניסה לסלפוס

אתרים בקרבת סלפוס

הר הגעש הקלה (Hekla) עם כיפתו הלבנה חולש בדממה על האזור כולו. שהשקט לא יתעה אתכם, מדובר באחד מהרי הגעש הפעילים באיסלנד שידוע בכינויו 'השער לגיהינום'. טיול מעגל הזהב, מסלול הטיול הפופולרי באיסלנד עובר סמוך לעיירה סלפוס ומטיילים יכולים לנצל את אחד מבתי הקפה בעיירה להפוגה קצרה מהטיול.

גייזר
האתר המפורסם גייזר נמצא במרחק נסיעה קצר מסלפוס

Login