קוורגרדי – Hveragerði

קוורגרדי (Hveragerði) היא עיירה יפה וציורית הנמצאת 45 ק"מ מזרחית לרייקיאוויק ו-10 ק"מ מערבית לסלפוס על כביש הטבעת. אוכלוסיית העיירה מונה 2300 איש. קוורגרדי ידועה כעיירת החממות, בשום מקום באיסלנד לא ניתן למצוא ריכוז כזה של חממות וזאת אודות לפעילות הגיאותרמית הרבה במקום. החממות מופעלות ע"י מים חמים המוזרמים ממעיין גיאותרמי ואודות לכך ירקות ופרחים רבים גדלים במקום ומשווקים לכל המדינה.

גם אתם רוצים לבקר בקוורגרדי ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

בלב העיירה ניתן למצוא את מפל רייקאפוס (Reykjafoss) שזורם מנהר Varmá החוצה את הישוב לשניים. מפל רייקאפוס לא גבוה אך הוא שכיית חמדה נוספת באחד הכפרים היפים באיסלנד.

מפל רייקאפוס קוורגרדי
מפל רייקאפוס

פעילות גיאותרמית

ללא ספק, המאפיין הבולט ביותר של העיירה והסיבה העיקרית לביקור במקום היא הפעילות הגיאותרמית הרבה. כאשר מטיילים בעיירה ניתן לראות עשן (שהוא למעשה קיטור) היוצא מחצרות הבתים של התושבים. מעניין מה ההרגשה לחיות עם גייזר קטן מתחת לבית? אזור קוורגדרי לא יציב מבחינה סיסמולוגית ורעידות אדמה חלשות מתרחשות לעיתים קרובות. בשנת 2008 לאחר רעידת אדמה מסיבית שהורגשה בכל דרום איסלנד נפרץ סמוך לקוורגרדי מעיין מים חמים חדש ולידו לועות בוץ מבעבע שנותנות מושג ראשוני מה באמת מתרחש שם מתחת לפני הקרקע.

הגייזר המקומי

למבקרים בקוורגרדי מומלץ לחצות את העיירה עד סמוך לבריכה המקומית ולהגיע עד למגרש הגולף הנמצא בפאתי העיירה, שם בעמק אולופסדאלור (Ölfusdalur) נמצא הגייזר המקומי, גרילה (Grýla). נסו לאתר את הקיטור העולה מהקרקע. זהירות! לא להתקרב יותר מדי לפתחי הבורות.

פעילות גיאותרמית בקוורגרדי
לועות קיטור ופעילות גיאותרמית בכפר קוורגרדי

סימולטור רעידת אדמה

ב-29.5 בערב בשנת 2008 פקדה את קוורגרדי רעידת אדמה חזקה בעוצמה של 6.3 בסולם ריכטר. מקור הרעידה היה שני קילומטרים מזרחית לעיירה והיא הורגשה בכל רחבי איסלנד. מיד לאחר הרעידה הוכרזה כוננות גבוהה באזור הסמוך לעיירה משום שרעידת משנה חזקות נוספות היו צפויות לאחר הרעש הראשוני. אזור קוורגרדי נפגע בצורה הקשה ביותר, ציוד רב הושלך מארונות ונגרם נזק רב לבתים ורכוש. The Quake 2008 היא תערוכה במרכז המבקרים בכניסה לכפר הממחישה את החוויה המטלטלת שעברה על התושבים ומראה גם באמצעות סרטונים ותמונות כיצד הרעידה פגעה במבנים וגרמה לנזקים. בתערוכה ישנו סימולטור רעידת האדמה המדמה את התחושה של רעידת אדמה בעוצמה שפקדה את קוורגרדי. הכניסה לתערוכה היא ללא תשלום אך בתשלום עבור הסימולטור.

סימולטור רעידת אדמה
תערוכת The Quake 2008 וסימולטור רעידת האדמה

בקוורגרדי בריכת שחייה גיאותרמית מצוינת הפתוחה כל השנה. בבריכה יש מספר בריכות ג'קוזי חמות נהדרות!

בריכת שחייה קוורגרדי
בריכת השחייה של קוורגרדי

טיול לנהר החם בעמק רייקאדאלור – העמק המעשן

בקצה העיירה קוורגרדי מתחיל אחד ממסלולי ההליכה הקסומים ביותר בדרום איסלנד. שביל הליכה של 3 ק”מ לכל כיוון מוביל לעמק המעיינות החמים רייקאדלור (Reykjadalur) פירושו 'העמק המעשן'. עמק יפיפה זה מסתיים בנהר בו זורמים מים חמים בטמפרטורה אידיאלית לרחצה. במקום יש מלתחות להחלפת בגדים.

Login