מוזיקה איסלנדית

המוזיקה האיסלנדית היא ייחודית אך היא קשורה בשורשיה למוזיקה הנורדית וכוללת מסורת של מוזיקה פולק עממית, פופ ורוק אלטרנטיבי. אמנים כמו ביורק, השוגרקיובס, סיגור רוס, אמיליאנה טוריני הם רק חלק מהאמנים המצליחים מאוד בעולם בזכות המוזיקה הייחודית שלהם.

ביורק

ביורק גודמונסדוטיר (Björk Guðmundsdóttir) היא ללא ספק האזרח האיסלנדי הידוע ביותר בעולם כיום. ביורק היא כוכבת בינלאומית שמוכרת מיליוני דיסקים בכל העולם. היא נולדה ב-21 בנובמבר 1965 ברייקיאוויק, ביורק עצמה אומרת שהיא נחשבה כאאוטסיידרית כבר מגיל 11. היא תמיד הייתה קצת אקסצנטרית עם סגנון לבוש משלה שלא היה כלול במסגרת של מה שנקרא "נורמלי". היא התחילה ללמוד פסנתר וחליל בבית ספר למוזיקה כבר בגיל 6 ובאותו הזמן כבר באה במגע עם מוזיקאים מובילים. בבית, המוזיקה של הרולינג סטונס, הביטלס, פרנק זאפה ואחרים השפיעו רבות על ביורק. ביולי 1993, דיסק הבכורה שלה (Debut) שוחרר. הוא מיד הפך פופולרי הן איסלנד ובחו"ל. הדיסק פתחה לביורק דלתות רבות וזיכה אותה באינספור פרסים. האלבום השני שלה (Post), יצא בשנת 1995. האלבום זכה לשבחים רבים וזכה להצלחה דומה לו זכה האלבום הראשון. הדיסק השלישי של ביורק (Homogenic), הופיע בשנת 1997. האלבום שיקף את השורשים המוזיקליים שלה והיה נתון להשפעה איסלנדית ברורה. בעקבות האלבום ביורק יצאה במסע הופעות עולמי שכלל מעל ל-40 קונצרטים ברחבי העולם וזכה להצלחה רבה. מאז ביורק הוציאה מספר דיסקים נוספים (Medulla, Volta, Homogenic, Vespertine) ומעמדה כאייקון תרבותי התקבע בעולם.

אמיליאנה טוריני

אמיליאנה טוריני (Emilíana Torrini) היא נראה הזמרת השנייה הכי מפורסמת מאיסלנד אחרי ביורק והיצוא המוזיקלי הכי מבטיח מאיסלנד בשנים האחרונות. אימא איסלנדית ואביה איטלקי, מה שמסביר את שם משפחתה הלא איסלנדי בעליל. היא כבר שרה ומופיעה זמן רב אך פריצת הדרך האמתית שלה הגיעה אודות לסרט "שר הטבעות: שני מגדלים" שם היא שרה את שיר שחתם את הסרט "השיר של גולום", לאחר שביורק סירבה להצעה לתרום שיר לסרט. ביורק סירבה וכל השאר כבר היסטוריה. היא גדולה מאד בגרמניה, השיר שלה "תוף הג'ונגל" צעד שבועות רבים במקום הראשון. מי ששומע אותה בפעם הראשונה, קרוב לוודאי יתבלבל בינה ובין ביורק, הקול שלהם נשמע קצת דומה, אבל הסגנון שלהם שונה לחלוטין. בניגוד לביורק שאוהבת להתנסות בצלילים חדשים ומוזרים, הסגנון של אמיליאנה טוריני הוא הרבה יותר מלודי. למרות שאמיליאנה טוריני פעילה כבר 15 שנה והוציאה עד כה שבעה אלבומים, זוהי השנה הראשונה שהיא פרצה מעבר לגבולות איסלנד לשווקים הבינלאומיים.

אמיליאנה טוריני
צילום: Martijn vdS

חזרה אל היסטוריה ותרבות »