שועל הקוטב

שועל הקוטב (נקרא גם: שועל ארקטי, שועל שלג) (Vulpes lagopus) הוא שורד איסלנדי אמתי. השורשים שלו באיסלנד מגיעים עד לתקופת הקרח האחרונה ועד לבוא האדם הוא היה היונק הדומיננטי באי. החיים של שועל הקוטב באיסלנד התאפשרו אודות לסתגלנות וכושר עמידות מופלא שאפשרו לו לשרוד ולשגשג בטבע אכזר ולעיתים קרובות דל במזון. שועל הקוטב הוא חיה קטנה יחסית, משקל בוגר ממוצע נע בין 3-4 ק"ג.

אם גם אתם רוצים לפגוש את שועל הקוטב של איסלנד, כנסו לעמוד הטיולים שלנו וצרו אתנו קשר לבניית טיול מושלם!

שועל קוטב בחורף

את השועל הארקטי ניתן למצוא בכל רחבי איסלנד, אך אם הגעת האדם ועמו חיות המשק, השועל הארקטי הפך לאויב החוואים ונעלם כמעט לחלוטין מהנוף האיסלנדי לאחר ציד מסיבי שנמשך עד שנת 1994. כיום אזור הגידול העיקרי שלהם כיום נמצא בשמורת הורנסטרנדיר (Hornstrandir) בקצה הצפוני של הפיורדים המערביים. זהו אחד האזורים המבודדים באיסלנד ללא התיישבות אדם. קו החוף הארוך עם סוגים רבים של ציפורים המקננות באזור מבטיח הספקת מזון סדירה לאוכלוסיית השועלים במקום.

שועל קוטב בקיץ
שועל שלג בקיץ

שועלי הקוטב מוכרים בשני צבעים, צבע "לבן" ו"כחול". השועלים הלבנים הם לבנים כמעט לחלוטין בחורף אבל בקיץ מחליפים את צבעם לצבע חום אפרפר. השועל הכחול הוא בעל צבע חום כהה ושומר על צבעו לאורך כל השנה אם כי השמש הקיצית מחמצנת את צבעו עד שהוא מתבהר מה שמקשה על הזיהוי בין שני המינים. לשועל יש פרוות חורף עבותה שמקנה לא מראה מלא עם רגלים קצרות. בקיץ הפרווה מתקצרת והשועל נראה רזה יותר עם רגליים ארוכות.

מרכז השועל הארקטי

בשנת 2007 בעיירה סודאוויק החדשה (Suðavík) בפיורדים המערביים הוקם מהריסותיה של חווה מהמאה ה-19 מרכז שימור ומחקר המוקדש לשועל הארקטי. מרכז השועל הארקטי בסודאוויק (באיסלנדית: Melrakkasetur) מבוסס על תרומות ופעילות של מתנדבים מכל רחבי העולם. המרכז מציג דוגמאות של שועלים לבנים וכחולים ומסביר את ההבדלים ביניהם, אורח חייהם, גנטיקה וחייהם בטבע. כל זאת בליווי הסברים, תמונות וסרטונים. בעונת הקיץ ניתן לראות מקרוב גורים של שועל קוטב השוהים זמנית במכלאה בחצר המוזיאון.

פוחלץ של שועל שלג לבן
פוחלץ גור שועלי שלג

שעות פתיחה: בתקופת הקיץ 1 ליוני עד ל-31 לאוגוסט המוזיאון פתוח 7 ימים בשבוע בין השעות 22:00-10:00. בחורף שעות הפתיחה משתנות – לפרטים בקרו באתר מרכז השועל הארקטי. במקום אינטרנט אלחוטי חופשי, שתייה, אוכל, חנות מזכרות, בירה טובה ואוירה נחמדה בבית עץ עם נוף משגע מסביב.

מרכז השועל הארקטי בסודאוויק
מרכז השועל הארקטי בסודאוויק

חזרה אל טבע ובעלי חיים »