איי ווסטמן – Vestmannaeyjar

איי ווסטמן (וסטמאנאאיאר), נקראים גם איי ווסטמן (Vestmannaeyjar) היא קבוצה קטנה של איים סמוך לחוף הדרומי של איסלנד. זהו ארכיפלג הכולל 15 איים בנוסף למספר של סלעים, מתוכם רק האי הגדול היימאיי (Heimaey) מאוכלס למרות שעל כמה מהאיים החיצוניים יש בקתות צייד המשמשות בקיץ במהלך עונת ציד הציפורים.

לביקור באיי ווסטמן ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

נוף באיי ווסטמן
נוף טיפוסי באיי ווטסמן

האי היימאיי (Heimaey)

פירוש השם הוא "אי הבית" הינו הגדול מבין איי הארכיפלג והיחיד המיושב. שטח האי 13.4 קמ"ר וחיים בו בסביבות 4500 תושבים יחד עם מיליוני פאפינים המגיעים כל קיץ. האי מחובר לאיסלנד בקו מעבורת ששט הלוך ושוב כמה פעמים ביום. מרבית תושבי האי מתפרנסים מדיג.

התפרצות הר געש ששינתה הכול

בחודש ינואר 1973 החלה זרימת לבה מאלדפטל (Eldfell) בחלקו המזרחי של האי והרסה את מחצית העיירה ואף איימה לחסום את הנמל הצר שלה, שמהווה מקור ההכנסה העיקרי. פעולה מהירה של התושבים לקירור הלבה עם זרנוקי מים עצרה את שטף הלבה והצילה את הנמל והמשך החיים על האי.

הבית הבודד בעולם. איי ווסטמן
"הבית הבודד בעולם"

ההתחלה

השם של האיים וסטמאנאאיאר, מקורו בתקופה שבה עבדים אירים שעיבדו אדמה בדרום איסלנד ברחו לאיים לאחר שרצחו את אדונם של יולפור רומארסון (Hjörleifur Hróðmarsson). אחיו החורג של יולפור, אדם בשם ינגולפור ארנארסון (Ingólfur Arnarson), הפליג לאיים לחפש אותם כדי לנקום את מות אחיו. הוא מצא אותם והרג אותם. מספר מקומות באיי וסטמאנאאיאר עדיין נושאים שמות המזכירים את האירוע. עבור האיסלנדיים הראשונים שהיגרו לאיסלנד מנורבגיה, האירים היו ידועים כ"אנשי המערב" (אירלנד נמצאת מערבית לנורבגיה) וכך השם התקבע כאיי "אנשי המערב" כזכר לאירוע ההוא. יש עדיין מספר שאלות לא פתורות לגבי מי הוא האדם הראשון שהתיישב באיי וסטמאנאאיאר. ככל הנראה המתיישב הראשון באי המרכזי היימאיי, הוא אדם בשם רולפור באורדארסון (Herjólfur Bárðarson) אשר בנה חווה בעמק הנקרא על שמו, עמק רולפוסדאלור (Herjólfsdalur). אחת הסיבות כי מיקום מסוים זה נבחר הוא משום שזהו אחד המקומות הבודדים על האי בו ניתן למצוא מקור מים מתוקים. על פי ספרי ההיסטוריה האיסלנדיים ההתיישבות הראשונה באי החלה בסביבות שנת 900 למרות שעדויות ארכיאולוגיות מעידות שהאזור היה מאוכלס כבר מאה שנה קודם לכן.

אטרקציות מרכזיות

הר אלדפטל (Eldfell)

הר אלדפטל (Eldfell) מאיסלנדית "הר האש". הינו חרוט וולקני בגובה 200 מטרים שנוצר כתוצאה מהתפרצות געשית שהתרחשה בינואר 1973 באי היימאיי. ההתפרצות נמשכה חמישה חודשים וחלקים מהעיירה כוסו באפר. זרם הלבה שזרם ממקום ההתפרצות הוסיף לאי שטח של 2.5 קמ"ר ובין השאר נוצר על האי הר חדש שזכה לשם "הר האש". את אלדפטל ניתן לראות בבירור מכל פינה באי וסמוך לו עומד הר געש נוסף ותיק יותר בשם הלגפטל (Helgafell). מסלול הליכה מוביל לראש הר אלדפטל ומספק תצפית נהדרת מסביב. מתחת להר הוקם מוזיאון אלדהיימר (Eldheimar) המלמד בין השאר על אירועי ההתפרצות ושלביה.

הר אלדפטל
הר געש אלדפטל שהתפרץ באיי ווטסמן בשנת 1973 כפי שהוא נראה מהר הלגפטל

תוכי ים (פאפינים)

תוכי הים הם סמל של איי ווסטמן והחיה הכי מזוהה עימם. באיי ווסטמן מקננות המושבות הגדולות ביותר באיסלנד של תוכי ים. הפאפינים מגיעים בתחילת הקיץ ונשארים עד סוף אוגוסט כאשר עונת הנדידה שלהם חלה. על הצוקים באיים מקננים מאות אלפי ציפורים ושבילי הליכה מובילים עד לנקודות הקינון שם ניתן להגיע עד למרחק מטרים מהציפורים שאינן פוחדות מבני אדם. עמדת צפייה בפאפינים נמצאת לפני העלייה למגדלור של סטורהופדי. עונת קינון הפאפינים היא מסביבות אמצע אפריל עד אמצע אוגוסט.

מוזיאון אלדהיימר (Eldheimar)

אתר חפירות "פומפיי של הצפון" הנמצא למרגלות הר אלדפייטל (Eldfell) מחיש בצורה מיידית את ממדי החורבן של העיר ובתיה. בתים שכוסו כליל באפר נחשפים ועולים מתחת לפני האדמה. ניתן לראות בבירור את הקרבה בין אזור החורבן לבתים הסמוכים בהם גרים תושבים. תערוכה חשובה המתעדת את התפרצות הר הגעש ב-1973 ששינתה לתמיד את החיים וישוב באיי ווסטמן. התפרצות זו נחשבת לאחד האסונות הטבעיים המשמעותיים ביותר באיסלנד. המבקרים מקבלים הצצה לתוך חיי אנשים על האי היימאיי (Heimaey) לפני ההתפרצות ועל המאורע עצמו ששינה את חייהם לנצח. אנשי האי נאלצו לעזוב את בתיהם באמצע הלילה ולפנות את האי, רבים מהם מאז אותו יום מעולם לא ראו שוב את בתיהם או את חפציהם. למידע נוסף – לחיצה כאן.

מוזיאון אלדהיימר
אחד הבתים שנחפרו מוצגים במוזיאון אלדהיימר.

טיפוס על היימאקלטור (Heimaklettur)

באי היימאי יש מסלולי הליכה וטיפוס מרהיבים. אחד המיוחדים שבהם הוא הטיפוס ל Heimaklettur, היימאקלטור הוא הצוק הגבוה ביותר באי המשקיף על הנמל. גובה הצוק 283 מטרים והנוף מלמעלה נפלא. ניתן לראות את האי כולו וגם את הקרחונים אייפיאטלאיוקול ומירדאלסיוקול על החוף הדרומי של איסלנד. צוק Heimaklettur נוצר לפני 13000 שנים בערך בהתפרצות געשית תחת קרחון. החלק העליון של הצוק הוא שטוח יחסית וגדל עליו דשא. הטיפוס לצוק כולל עליה על גבי סולמות, בקטעים מסוימים עשוי להיות תלול וצר. לא מומלץ במזג אוויר גשום, מושלג או כאשר יש רוחות חזקות.

היימאקלטור
צוק היימאקלטור נראה ברקע העיירה

הר הלגפטל (Helgafell)

הר הלגפטל הוא הר געש רדום הנמצא באי היימאי צפונית הר אלדפטל. גובהו 227 מטרים והוא נוצר לפני 6000 שנה. מדענים צופים שהר געש הלגפטל יתפרץ שוב בעתיד. יש מסלול הליכה הנמצא בחלקו המזרחי של ההר ומוביל לראשו, ניתן להלך סביב המכתש ולתצפת סביב.

סלע הפיל (Elephant rock)

אחד מסמלי ההיכר של איי ווסטמן הוא סלע הפיל המפורסם. על אחד הצוקים ליד מגרש הגולף של האי יש צוק טבעי בצורה של פיל. ניתן בקלות לזהות את ראשו עם החדק שיורדת כלפי הים. כדאי לבקר במקום בשעות הבוקר או בצהריים. לקראת הערב השמש שוקעת מאחורי הצוק והפיל נעלם בצילה של השמש.

סלע הפיל
צוק טבעי המזכיר בצורתו פיל

שיט מסביב לאיים

שיט סביב האי הימאיי והאיים הסמוכים הוא הזדמנות מצוינת לראות אלפי ציפורים מקננות בין הצוקים ונוף ייחודי של האיים וקו האופק של איסלנד בצפון מזוויות שונות. ניתן לקנות כרטיסים במקום או מראש. משך ההפלגה שעה וחצי.

שיט לאי סורטסיי

סורטסיי (Surtsey) הוא אי וולקני, שנוצר בשנת 1963, מה שהופך אותו לאחד פיסות הקרקע הצעירות ביותר על פני כדור הארץ! שטח האי כשנוצר היה 2.7 קמ"ר במרוצת השנים כתוצאה משחיקת גלים ורוח, שטח האי הצטמצם בחצי ל-1.4 ק"מ והוא צפוי להיעלם בסופו של דבר. גישת מבקרים לאי אסורה אך ניתן לשוט סביבו. בתקופת הקיץ יש סיכוי טוב לראות ליוויתנים במהלך השייט. האי סורטסיי משמש כמעבדת מחקר ראשונה בחשיבותה למדענים וחוקרים המבקשים ללמוד על תהליך אכלוס האי השומם על ידי צמחייה ובעלי חיים.

מגדלור Þrídrangaviti – המגדלור המבודד ביותר בעולם

מגדלור Þrídrangaviti, ממוקם על אחד הסלעים המרכיבים את ארכיפלג איי ווסטמן ונמצא כשישה קילומטרים מהחוף. זהו כנראה המגדלור המבודד ביותר בעולם מה שבהחלט מצדיק את התואר שכן לא רחוק ממנו על אי אחר בארכיפלג נמצא "הבית הבודד ביותר בעולם". המגדלור ניצב על סלע תלול ואנכי מעל גלי אוקיינוס משתולל מתחתיו. המגדלור נבנה בשנת 1939 על האי Þrídrangar שפירושו "שלושה עמודי סלע" והוא לאחרונה זכה לפרסום רב כאשר תמונות שלו הופצו ברחבי האינטרנט. הסיפור המדהים של כיצד הצליחו להשלים את בניית המגדלור בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר לא היו מסוקים, הבונים נאלצו לשנע את חומרי הבנייה בהפלגה על גבי ספינות בים סוער ולמצוא את דרכם בחבלים ופטישים לראש האי. רק שנים רבות לאחר מכן נבנה במקום מנחת מסוקים ורק אנשי משמר החופים של איסלנד מורשים להגיע למקום.

הכנסייה הוויקינגית (Stafkirkjan)

כנסייה נורבגית ויקינגית שניתנה מתנה לתושבי האי ע"י ממשלת נורבגיה, נמצאת סמוך לנמל של האי היימאי.

הכנסייה הנורבגית
הכנסייה הנורבגית נראית מצד שמאל ליד הים

סטורהופדי (Stórhöfði)

סטורהופדי הוא חצי האי קטן והנקודה הדרומית ביותר של האי היימאיי (Heimaey). זהו המקום בו נמדדו הרוחות החזקות באירופה. המקום גם מחזיק בשיא למדידות לחץ נמוך מעל אזור יבשתי באירופה, נתון שגם מסביר מדוע הרוחות שם חזקות במיוחד. ב Stórhöfði נמצא אחד המגדלורים העתיקים ביותר באיסלנד, שפועל מאז 1906.

המוזיאון הימי של איי ווסטמן "האקווריום"

(Fish and History History of Vestmannaeyjar) – מוזיאון ייחודי והעתיק מסוגו באיסלנד שנפתח בשנת 1964. מאז מוזיאון האקווריום נסגר למבקרים וכבר לא פעיל.

איי ווסטמן
העיירה היימאי

פסטיבל איי ווסטמן

כל קיץ בסופ"ש הראשון של חודש אוגוסט מתקיים אחד הפסטיבלים הגדולים והמעניינים של איסלנד. כ-4000 איש מגיעים לאיים לפסטיבל מוזיקה מקומית תחת כיפת השמיים. הפסטיבל מפורסם באווירה הכיפית עם זיקוקי דינור תחת תפאורה טבעית מרשימה שכמוה ניתן למצוא רק באיסלנד. בהחלט מאורע איסלנדי מרגש שיעניק למבקרים חוויה תרבותית ראשונית עם האוכלוסייה המקומית.

ענף הדיג באיי ווסטמן

מן ההתחלה תושבי האי סיפקו כמעט את כל צורכם מהים. הדגה באזור האיים עשירה מאוד וקרובה לחוף, וכך נמל איי וסטמאנאאיאר הפך לנמל הדיג הרווחי במדינה. במשך מאות שנים הדייגים באי השתמשו באמצעים פרימיטיביים של קרסים וחכות לדיג ורק כאשר אמצעי דיג מודרניים נכנסו לשימוש במאה האחרונה, חל שינוי דרסטי שבעקבותיו אוכלוסיית האי צמחה בשיעור ניכר. כתוצאה מהשיפורים הללו האוכלוסייה של האי גדלה מהר מאוד בתוך זמן קצר. בשנת 1900 סך אוכלוסייה היה כ-500 נפש, בשנת 1925 המספר כבר עלה ל-3,200. גידול האוכלוסייה הגדול ביותר נרשם בשנת 1971 כאשר נספרו כ-5,200 תושבים באי. בשנת 2006 המספר ירד ל-4,200 והוא עומד על אותו שיעור עד היום.

בנוסף למודרניזציה של ציוד הדיג, התקדמות משמעותית נעשתה בעיבוד הדגים. החידוש המשמעותי ביותר היה כאשר הקפאת דגים החליפה את המנהג הישן של המלחה. כיום יש שני מפעלים גדולים של עיבוד דגים על האי בנוסף למספר חברות קטנות יותר. חלק גדול מהדגים נשלחים טריים בעיקר לשוקי אירופה.

מגדלור באיי ווסטמן
מגדלור בצידו המזרחי של האי היימאיי

משאבים טבעיים נוספים באיים

תושבי האי במשך מאות שנים ניצלו משאבים טבעיים אחרים באיים מלבד דיג. מינים רבים של עופות ים המקננים על הצוקים המקיפים את האיים משמשים כמקור מזון רב ערך. ביצים שנאספו ובשר העופות היוו מקור מזון עשיר לתושבים. בתחילת כל אביב ביצי שחפים נאספים ובעונת הקיץ תוכי-ים ניצודים למאכל. הדגה יחד עם עופות המים הבטיחו אספקה של מקורות מזון חשובים לתושבי האי במשך מאות שנים עד ימינו.

בנוסף לדיג וציד ציפורים, החוות היו תמיד חלק מאורח החיים באיים. חוואים גידלו כבשים ופרות חולבות אשר סיפקו את צורכם העצמי ללא צורך לייבא מזון מאיסלנד. לאחר שהאיסלנדיים החלו לגדל ירקות כגון תפוחי אדמה וירקות שורש אחרים, גינות הפכו למראה נפוץ בהיימאיי. בשנים האחרונות החקלאות הפכה לפחות נפוצה והחוואים עדיין מגדלים לשימוש עצמי עדרי כבשים קטנים וסוסים לרכיבה.

סוסים באיי ווסטמן

כיצד להגיע?

דרך הים – האמצעי הזול ביותר להגיע לאיי ווסטמן זה דרך הים. המעבורת Herjólfur יוצאת כל יום מ- Landeyjahöfn לאיי ווסטמן. משך ההפלגה חצי שעה. המעבורת לוקחת נוסעים ורכבים. על המעבורת יש שירותים וקפיטריה. לפרטים נוספים: www.herjolfur.is

דרך האויר -טיסה מרייקיאוויק: חברת Eagle Air מוציאה טיסות מרייקיאוויק פעמיים ביום. לפרטים: www.eagleair.is

טיסה מבאקי: טיסה קצרה של חמש דקות יוצאת מבאקי (Bakki) לפרטים: www.eyjaflug.is

Login