354-6932150+ (טלפון באיסלנד)
info@iceland.co.il

צרו איתנו קשר:

סיבות טובות לטייל איתנו

  • החברה היחידה בישראל המתמחה באיסלנד
  • טיול אישי “תפור” בדיוק לצרכים שלכם
  • צוות מומחים מקומי שמכיר את איסלנד מקרוב
  • התחייבות למחירים הנמוכים ביותר!
  • מוקד תמיכה ושירות טלפוני למטיילים 24/7
  • רשיון מטעם משרד התיירות האיסלנדי

הזוהר הצפוני

אורות הצפון של איסלנד היא תופעת טבע המתרחשת כאשר נוצר בחגורת ואן הלן (סדרה של חגורות חלקיקים טעונים במטען חשמלי, המקיפות את כדור הארץ) “עומס יתר” של חלקיקים שזורמים מטה בשדה המגנטי של כדור הארץ ומתנגשים בחומרים פלואורסצנטיים באטמוספירה – באזור היונוספירה, וגורמים להם לשחרר אנרגיה. התופעה מתרחשת בעת פעילות מוגברת של השמש. אטומי החמצן באטמוספירה טעונים באופן קבוע ובעת שמגיעה “רוח השמש” טעונה מטען גם היא, נוצר מפגש בין האטומים הטעונים המצריך שחרור אנרגיה, שבא לידי ביטוי בהופעת זוהר הקוטב. הזוהר מופיע בדרך כלל סמוך לקטבים המגנטיים של כדור הארץ, משום שהאטומים הטעונים נמשכים אליהם בהתאמה. צבעו של זוהר הקוטב נקבע בהתאם לסוג האטום. ירוק, שהוא הצבע הנפוץ ביותר, נוצר כתוצאה מפגיעה באטום חמצן. ואילו צבעים נדירים יותר כאדום וכחול נוצרים מאטומי מימן או חנקן, או מפגיעה ברמה גבוהה יותר של האטמוספירה.

מתי הוא הזמן הטוב ביותר לראות באיסלנד את זוהר הקוטב?

הזמן הטוב ביותר לראות את תופעת הטבע הוא בין החודשים אוקטובר לאפריל, כאשר אמצע ספטמבר נחשב לתחילת התקופה המתאימה. במהלך הקיץ יש אור במשך רוב שעות היממה, מה שהופך את הצפייה באורות הצפון לבלתי אפשרית. הזמן הכי טוב לראות באיסלנד את הזוהר הצפוני זה בסביבות חצות כאשר האורורה הסגלגלה של איסלנד אמורה לעבור מעל.

למידע נוסף על: “כוחות טבע נסתרים” – טיול חורף מיוחד בעקבות אורות הצפון.

היכן המקום הטוב ביותר לצפות בזוהר הקוטב?

הסיכוי הטוב ביותר לצפות באורות הצפון של איסלנד זה בחיק הטבע. צריך לוודא ששוהים בשטח ללא כל זיהום אויר, לכן מומלץ לצאת מתוך הערים הגדולות והעיירות לשטחים הפתוחים. למרות זאת לעיתים תדירות ניתן להבחין בזוהר הקוטב בעיר עצמה.

כמה זמן התופעה מתרחשת במהלך הלילה?

בדרך כלל תופעת הזוהר הצפוני של איסלנד ניצפת לכמה דקות מספר פעמים במהלך הלילה. עם זאת, ישנם פעמים שבהן ניצפה הזוהר הצפוני במשך מספר שעות, למרות שזה די נדיר. כמות האנרגיה המיוצרת במהלך תצוגה אחת גדולה מקבילה לפיצוץ גרעיני קטן.

האם יש מיתוסים ופולקלור סביב אורות הצפון של איסלנד?

יש המון. מיתוסים ופולקלור שקשורים לאורורה בוראליס קימיים בתרבות האינואיטית (הילידים של גרינלנד ואלסקה) וכן במיתולוגיה הנורדית. הזוהר הצפוני אפילו מוזכר בתנ”ך. באיסלנד פעם האמינו שאם נשים בהריון מביטות באורורה אז ילדיהם יוולדו פוזלים.

תחזית הזוהר הצפוני

אתר תחזית אורורה בוראליס של השירות המטאורולוגי של איסלנד – לאתר.

צילום: Arnar Gudjonsson