מערת לבה

מערות לבה נמצאות באיזורים פעילים וולקנית. מערת הלבה המתוארת במאמר זה היא אחת מיני רבות הקיימות באיסלנד. מערה זו שמה Gjábakkahellir והיא נמצאת באחד האזורים הכי פעילים מבחינה וולקנית. אזור פארק ת'ינגווטליר, בדיוק על קו התפר הבין יבשתי. אורך המערה הוא 364 מטר למערה יש 2 פתחים, כלומר נכנסים מפתח אחד ויוצאים מפתח שני. המערה היא דוגמה נאה למערת לבה מסוג צינור לבה Lava tube.

בתוך מערת הלבה

תהליך ההיווצרות של מערת לבה

צינורות לבה הם מוליכים טבעיים שדרכם זורמת לבה מתחת לפני השטח בעת התפרצות. לאחר שהלבה מתנקזת ומתקררת נשאר מבנה הנראה כמו צינור או מנהרה.

כאשר לבה נפלטת מהר געש היא זורמת באופן טבעי במסלול שהכי פחות התנגדות לזרימה. השכבה החיצונית של הלבה מתקשה בעוד החלק הפנימי ממשיך לזרום ויוצר מעין ערוץ אפקי שאליו מתועל זרם הלבה. ערוצים אלה הם השלבים ההתחלתיים של צינור הלבה. החום של הלבה מבודד מהאויר הקר שבחוץ ונשמר היטב וכך הלבה נשארת במצב נוזלי ויכולה להמשיך ולזרום.

בהתאם לשיפוע ולפני השטח שמעליו הלבה זורמת, ולצמיגות הלבה נוצרים סוגים שונים של צינורות לבה. יתכן מצב שבו נוצרים כמה צינורות מקבילים זה לזה, או כמה צינורות מעל או מתחת לצינור הראשי. יתכנו צינורות שהן צינור בתוך צינור, זה נוצר כאשר "קירות" הצינור נוטים פנימה ומאפשרים ללבה חדשה לזרום מעליהם ומתחתם.

 

צינורות הלבה הם למעשה מערות הלבה הנפוצות ביותר. ישנם סוגים נוספים של מערות לבה, כגון סדקים, או חדרים.

ישנן אגב לא מעט מערות קרח, שהן למעשה מערות לבה, שנוצר בתוכן קרח. גם במערה (Gjábakkahellir) יש קרח ונטיפי קרח בחורף.

המערה רחבה מאוד, ומאפשרת לעמוד בגובה מלא. ריצפת המערה איה נראית מתחת לערמות של סלעים. הסלעים הן תוצאה של התמוטטות התקרה, אבל זה קורא רק בכמה עשרות שנים הראשונות אחרי הוצרות המערה.
פסים בגוונים שונים על קירות המערה מסמנות את הגבהים השונים אליהם הגיעה הלבה. במקומות שונים ניתן לראות בתקרות המערה מעין נטיפים. נטיפים אלה נוצרות משפריץ של לבה רותחת אל התקרה, החומר החל לזלוג, ו"נאפה" תוך כדי תהליך על ידי החום ששרר במערה.

 

גילוי המערה

במערה שוררת עלטה מוחלטת, לא משנה כמה זמן נשהה בה, עינינו לא יתרגלו לחשיכה, לכן אין בה צמחיה ובעלי חיים, מלבד בקטריות. תחושת המרחב הולכת לאיבוד במערה. עקב החושך, שינויי כיוון והפיתולים, קשה מאוד להאריך איזה מרחק עוברים ולאיזה כיוון. המערה התגלתה במקרה כאשר מלך דנמרק הגיע לביקור באיסלנד במאה ה 19. באותה תקופה כמעט ולא היו דרכים למעבר כרכרות באיסלנד, אלה רק שבילים המתאימים לרכיבה והליכה. על מנת לאפשר למלך דנמרק לחזות בפלא של מפל גוטלפוס "מפל הזהב", ולהגיע לשם בכרכרה שלו הוחלט לבנות דרך לכרכרות. במהלך בנית הדרך התגלתה המערה. איסלנד באותה תקופה היתה מדינה עניה מאוד, ובבנית דרך המלך הושקעו כרבע ממשאביה הכספיים של איסלנד. המלך אגב, הופיע על סוסו.

ענף חקר המערות הוא ענף צעיר יחסית באיסלנד, ותופס תאוצה רק ב-50 השנים האחרונות. הסיבה לכך היא שהאיסלנדים היו (ואולי עדין) מלאי אמונות תפלות, והאמינו שבמערות האלה חיים כל מיני גמדים, רוחות וזומבים. ולכן נמנעו מלהכנס לכל מיני "חורים" באדמה.

מערת לבה נוספת יש באיזור בורגנס שאורכה מגיע לכקילומטר וחצי, והיא נקראת סורטסהטליר (Surtshellir). יש ככל הנראה עוד הרבה מערות מענינות באיסלנד המחכות להתגלות, אולי על ידי מישהו מכם...

 

נטיפי לבה

הביקור במערה לוקח כשעה. יש לבוא מצויידים בנעליים סגורות. במערה קריר ולח, אז כדאי להביא בגד חם, מכנסיים עמידות למים וכפפות (להגנה על כפות הידיים כשנוגעים באבנים או קירות. המערה אינה מוארת בתאורה מלאכותית.

לביקור במערת לבה Vatnshellir בחצי האי סנייפלסנס יש ליצור קשר בטלפון 354-436-6860

לקריאה נוספת על: הגיאולוגיה של איסלנד.

מאת גיא גוטרימן

לקוחות שלנו ממליצים:אחרי שבועיים מרתקים ומלאי חוויות, רצינו להודות לך ולצוות על תוכנית נפלאה, שהיתה עשירה ותואמת לצרכים ולסגנון הטיול אותו ראינו לנגד עיננו כשחשבנו על איסלנד. הכל ״דפק כמו שעון״, המלונות נתנו מענה מצו...

לכל התגובות של הלקוחות שלנו >>

5.8.17


צור קשר