טיול במנהרת קרח

טריפ שאפתני יחודי מסוגו בעולם נחפר בימים אלה בקרחון לאנגיוקול (Langjökull) במרכז ההררי של איסלנד. קרחן לאנגיוקול או "הקרחון הארוך" הוא הקרחון השני בגודלו באיסלנד ושטחו הוא 950 קמ"ר. הנקודה העמוקה ביותר בקרחון מגיעה לעומק של 580 מטרים. חוואים מקומיים מאזור הוספטל (Husfell) החליטו להגשים חלום ישן ולחפור מנהרה בתוך הקרחון. ציוד ודחפורים הועלו לראש הקרחון והחלה חפירה של מערכת מנהרות בעומק הקרחון, כעשרים מטרים מתחת לפני השטח. ההגעה לראש הקרחון נעשית ע"י משאיות מיוחדות במשקל של 20 ובעלי הנעה 8X8 שהיעוד הראשוני שלהם הוא נושאי טילים. באיסלנד הם קיבלו אישור להסיע נוסעים והם על כל כובד משקלם חזקים דיים לעלות על הקרחון. לאמיתו של דבר, יש מעט מאד מכשולים המסוגלים לעמוד בפני משאיות אלה. מי שהחליט להמיר את היעוד של משאיות אלה, כנראה דבק בכלל הנודע: כאשר נוסעים ברמות ההרריות של איסלנד מה שגדול יותר הוא טוב יותר!.

הפרוייקט נקרא "Into the Glacier" והרשמה לסיורים תחל בקיץ 2015. הסיור במנהרות נעשה בליווי מדריך, בחלק מן המנהרות חוברו חדרים עם קוביות קרח המשמשות ככסאות. בתוך קירות המנהרות הוחדרו פנסי LED שאינם מפיצים חום המאירים את הגוון הכחול של הקרחון. המבקרים בקרחון זוכים לתצוגה של אורות הנדלקים עם קצב התקדמותם וזאת בין השאר על מנת לחסוך אנרגיה. אחת ההפתעות המבורכות שהתגלו בעת החפירה הם סדק בקרחון (Crevasse) שחושף למבקרים כיצד נראה סדק מלמטה.

הפרוייקט הוגדר כ"ירוק" שאינו פוגע בקרחון ולאחר שינטש (אם בכלל) הקרחון אמור לשקם את עצמו באופן טבעי כעבר זמן מה. מדענים מהאונברסיטה של איסלנד לוקחים דגימות מהקרחון על מנת ללמוד טוב יותר על מצבו.

מחיר טיול של 2-3 שעות - 168 יורו לאדם כולל הסעה ברכב 8X8 מהוספטל - 50% הנחה לילדים בין 15-12, ילדים מתחת לגיל 12 חינם.

לאתר החברה - Into the Glacier

צור קשר