היסטוריה ותרבות

איסלנד היא המדינה האירופית האחרונה שיושבה, בעיקר על ידי סקנדינבים מהמאה ה-10 עד המאה ה-19.הראשונים שהגיעו היו נורבגים שברחו מהמלך או חיפשו עתיד טוב יותר במקום שלפי האגדות נמצא במערב מעבר לים. אחריהם באו מתיישבים נוספים מסקנדינביה ומבריטניה. כמרים אירים קתוליים היו מבין הראשונים שהתיישבו באי והביאו איתם את התרבות הקלטית שנטמעה בזו האיסלנדית. השפה והתרבות האיסלנדית היו ברובם סקנדינביים אך עקבותיה של התרבות הקלטית ניכרת גם היום בשירה האיסלנדית העתיקה, בשמות הפרטיים ובמראה של האיסלנדים של ימינו.

התרבות האיסלנדית פרחה בכל התחומים. בעיקר בספרות ובציור שהחל ברצינות בתחילת המאה. הספרות תמיד היתה עמוד התווך של התרבות איסלנדית וסיפורי הסאגות הם המורשת החשובה ביותר של איסלנד לתרבות העולמית.

כיום התרבות והאומנות האיסלנדית פורחות מאי פעם. אומנים שונים מופיעים ברחבי העולם, רק להזכיר שמות כמו ביורק וסיגור רוס. חיי התאטרון פורחים וכיום מספר לא קטן של תיאטראות פועלים באיסלנד. ברייקיאוויק פועלת בהצלחה רבה תיזמורת סימפונית, בית אופרה חדש ומרשים נבנה ממש בימים אלה ואמנים בינלאומיים רבים באים להופיע באי. איסלנד היא המדינה האירופית האחרונה שיושבה, בעיקר על ידי סקנדינבים מהמאה ה-10 עד המאה ה-19.הראשונים שהגיעו היו נורווגים שברחו מהמלך או חיפשו עתיד טוב יותר במקום שלפי האגדות נמצא במערב מעבר לים. אחריהם באו מתיישבים נוספים מסקנדינביה ומבריטניה. כמרים אירים קתוליים היו מבין הראשונים שהתיישבו באי והביאו איתם את התרבות הקלטית שנטמעה בזו האיסלנדית. השפה והתרבות האיסלנדית היו ברובם סקנדינביים אך עקבותיה של התרבות הקלטית ניכרת גם היום בשירה האיסלנדית העתיקה, בשמות הפרטיים ובמראה של האיסלנדים של ימינו.התרבות האיסלנדית פרחה בכל התחומים. בעיקר בספרות ובציור שהחל ברצינות בתחילת המאה. הספרות תמיד היתה עמוד התווך של התרבות איסלנדית וסיפורי הסאגות הם המורשת החשובה ביותר של איסלנד לתרבות העולמית. כיום התרבות והאומנות האיסלנדית פורחות מאי פעם. אומנים שונים מופיעים ברחבי העולם, רק להזכיר שמות כמו ביורק וסיגור רוס. חיי התאטרון פורחים וכיום מספר לא קטן של תיאטראות פועלים באיסלנד. ברייקיאוויק פועלת בהצלחה רבה תיזמורת סימפונית, בית אופרה חדש ומרשים נבנה ממש בימים אלה ואמנים בינלאומיים רבים באים להופיע באי.

קירסוויק

מי הם האיסלנדים?

ההיסטוריה של ההתישבות באיסלנד קצרה יחסית לשאר האומות באירופה, ומתחילה בערך בשנת 870 לספירה עם תחילת ההתיישבות באיסלנד. קצרה ככל שהיא, ההיסטוריה של איסלנד מרתקת, כיוון שבמשך תקופה קצרה התפתחה באיסלנד חברה ייחודית , ושונה מאוד מהחברה בתקופה המקבילה באירופה.

>> להמשך הקריאה

קירסוויק

הסאגות האיסלנדיות

הסאגות האיסלנדיות, כ-40 יצירות אפיות מימי הביניים, שבו את דמיונם של רבים במשך הדורות. שמם של הסאגות יצא לפניהם כיצירות סיפוריות בעלות עוצמה, המפתות את הקוראים לשקוע בהם, להמשיך ולקרוא. הסאגות היו השראה לסופרים רבים ביניהם רודיארד קיפלינג, ומילן קונדרה. ג'.ר.ר....

>> להמשך הקריאה

גיאולוגיה

איסלנד היא ארץ של פנים רבות, ארץ של ניגודים ושינויים. מקום בו שדות לבה, קרחונים, מדבריות חול ומפלי מים משתלבים ללא הרף זה בזה ומעצבים את פני השטח. במרחק נסיעה קצר מרייקיאוויק בירת איסלנד, נמצא את עצמנו בלב שדה לבה עצום בעל צורות שונות ומשונות שנראות כאילו נעשו בידי פסל אומן.

>> להמשך הקריאה

אוכל איסלנדי

אוכל איסלנדי

שמונים אחוזים מכלכלת איסלנד מבוססת על שוק המזון שהולך ליצוא, אבל כרגע הטרנד הוא צריכה מקומית. הסביבה הנקייה של איסלנד פירושה בין היתר מגוון גדול של מקורות מזון, מאכלי ים, בשרים ועוף שעומדים בסטנדרט הגבוה ביותר של המזון האורגני, והשפים של איסלנד מתחילים לגלות מחדש את האיכויות של המזון האיסלנדי...

>> להמשך הקריאה

דגלים איסלנדים

איסלנד במלחמת העולם השנייה

בניגוד לארצות אירופה שמלחמת העולם השניה הביאה עליהם חורבן והרס, איסלנד נהנתה משגשוג ורווחה בתקופת המלחמה, ובסופה אף קבלה עצמאות. השגשוג והרווחה הם תוצאה של שהיה חיילי בעלות הברית בשטחה. לשהות החיילים היתה השפע עצומה על איסלנד בכלל ועל רייקיאוויק בפרט.

>> להמשך הקריאה

מלחמות הבקלה

"באיזו זכות אנו מאריכים את גבולותינו? הזכות של אומה לחיות", משפט זה נאמר בכנות מלאה ומתוך כאב לבו של ראש הממשלה האיסלנדי הרמן יונסון (Hermann Jónasson) לכתב זר של עיתון ה"גארדיאן" (Guardian) הבריטי, שרצה לקבל הסבר להארכות גבולות המים הטריטוריאליים של איסלנד. הסיבה האיסלנדית הייתה הצטמצמות כמות הדגה במימייה בשנת 1958 שהשפיעה על פרנסת הדייגים במדינה, המגזר הגדול ביותר באוכלוסייה.

>> להמשך הקריאה

חג הסוחרים

חג סוחרים (verslunarmannahelgi) הוא חג לאומי הנחגג באיסלנד מדי שנה בתחילת חודש אוגוסט, תמיד ביום שני. אנשים מכל המקצועות, בעלי חנויות ועסקים זוכים לסופ"ש ארוך, הנקרא שבוע הסוחרים ובדר"כ מבלים אותו בטיולים ובנסיעות לפסטיבלים ברחבי איסלנד.

>> להמשך הקריאה

איסלנדיות בלבוש מסורתי

איסלנדית למתחילים

חלק מהחוויה של ביקור בארץ חדשה היא ההתוודעות לתרבות ולשפה של המקום. במאמר קצר זה ננסה ללמוד שיעור בסיסי באיסלנדית למתחילים שתאפשר לכם לשחות כדג במים בעת ביקורכם באיסלנד. טוב אולי קצת הגזמתי...ומי אמר שעברית שפה קשה?!

>> להמשך הקריאה

סמל איסלנד

איסלנד - היסטוריה קדומה

סמל איסלנד הנקרא Skjaldamerkið, מתאר את ארבעת השומרים של האי, העומדים על לוח בזלת ותומכים בדגל איסלנד. השור הוא שומרו של דרום מערב האי, העיט שומר על צפון מערב האי, הדרקון שומר על צפון מזרחה של איסלנד וענק הסלעים שומר על דרום מזרחה.

>> להמשך הקריאה

חוות גלאומבאייר

חוות בתי דשא בגלאומבאייר

חוות גלאומבאייר (Glaumbær) היא דוגמה יפהפיה ומייצגת לבניה איסלנדית מסורתית. צורת בניה זו הובאה על ידי המתישבים הראשונים מארץ מוצאם, התפתחה ושוכללה כפתרון לבעיה של מחסור בעצים לבניה. חוות בתי הדשא היו סגנון הבניה הנפוץ באיסלנד עד תחילת המאה ה-20, כאשר הבניה בבטון החלה להחליף את הבניה המסורתית.

>> להמשך הקריאה

חג מולד באיסלנד

חג מולד באיסלנד

חג המולד (באיסלנדית Jól) ידוע בתור הזמן האהוב בשנה אצל האיסלנדים, למרות הקור והחשיכה השוררת בתקופה זו של השנה תקופת חג המולד מגיעה לאחר צפייה ארוכה של כמעט שנה שלמה.

>> להמשך הקריאה

ויקינג

איסלנד - התחלה חדשה?

רוב המטיילים באיסלנד לא הבחינו בכך, אך מאז הקריסה הכלכלית של איסלנד בשנת 2008, האי שרוי בהלם. השוק הראשוני הגדול, התחלף במהירות לתסכול וזעם. הזעם והכעס יצאו החוצה ואיסלנד, האי השקט והשלו חווה עשרות הפגנות אלימות בכיכר המרכזית של הבירה רייקיאוויק. הכללים נשברו ומעשי ונדליזם נגד בית הפרלמנט (האלת'ינגי), תקיפת מכונית השרד של ראש הממשלה דאז גייר הרדה ע"י המון זועם ומריחת צבע על בתים ומכוניות של אנשים שנתפסו כאשמים במחדל היו רק חלק מהפעולות שננקטו ע"י המפגינים המתוסכלים.

>> להמשך הקריאה

מוזיקה איסלנדית

המוזיקה האיסלנדית היא יחודית אך היא קשורה בשורשיה למוזיקה הנורדית והיא כוללת מסורת של מוזיקה פולק עממית, פופ ורוק אלטרנטיבי. אמנים כמו ביורק, השוגרקיובס, סיגור רוס, אמיליאנה טוריני הם רק חלק מהאמנים המצליחים מאוד בעולם בזכות המוזיקה היחודית שלהם.

>> להמשך הקריאה

לקוחות שלנו ממליצים:אחרי שבועיים מרתקים ומלאי חוויות, רצינו להודות לך ולצוות על תוכנית נפלאה, שהיתה עשירה ותואמת לצרכים ולסגנון הטיול אותו ראינו לנגד עיננו כשחשבנו על איסלנד. הכל ״דפק כמו שעון״, המלונות נתנו מענה מצו...

לכל התגובות של הלקוחות שלנו >>

5.8.17


צור קשר